Átrendezték a brutális tököli börtöngyilkosság helyszínét

A bizonyításhoz fontos dokumentumok hiányoznak annak a társaságnak a büntetőperéről, akik két éve megkínozták és felakasztották zárkatársukat Tökölön, a fiatalkorúak büntetésvégrehajtási intézetében. Sorra kerülnek elő adatok az őrség mulasztásairól, ezért parancsnokuk meghallgatását indítványozta ma az ügyészség.

Csibra Tibor
2009. 05. 29. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanúmeghallgatásokkal, illetve a helyszíni szemlén készült kép- és hanganyagok megtekintésével folytatódott ma a Pest Megyei Bíróságon annak a társaságnak a büntetőpere, akik a tököli büntetésvégrehajtási intézetében, a fiatalkorúak részlegén két évvel ezelőtt megkínozták, megerőszakolták és felakasztották zárkatársukat. A tizenkilenc éves fiú, V. Barnabás három napot töltött el összesen az intézetben, mielőtt elhunyt.

Mint a Magyar Nemzet arról már beszámolt, a sértett egy kisebb összegű lopásért, állítólag két horgászbot eltulajdonításáért kapott letöltendő szabadságvesztést, holott az volt az első bűncselekménye. A tököli intézetben egy ötfős körletbe került, ahol már egy összeszokott táraság lakott. A halkszavú, gyenge fizikumú fiút azonnal inzultálni kezdte a döntően cigány fiatalokból álló csoport. Először énekelnie kellett, de azt a többiek halknak találták, ezért többször megverték.

Később megerőszakolták, és több esetben arra kényszerítették, hogy orálisan elégítse ki társait. A félszeg fiút hamar megtörték. A vádirat szerint a társaság ezután arra jutott, hogy a sértett elárulhatja a történteket a nevelőknek, ezért úgy döntöttek, felakasztják. Az egyik lepedőt csíkokra szaggatták, s azt a mennyezet alatt futó fűtéscsövön átvetve, felakasztották rá V. Barnabást. A kötél elszakadt, ezért az elsőrendű vádlott, V. János a lepedő darabjaiból erősebbet font, s újra felakasztották rá a fiút. Lábait többször is erősen megrángatták, hogy a nyaka eltörjön, s a fiú megfulladjon. Mikor észlelték, hogy meghalt, dörömbölni kezdtek az őrségnek, hogy a fiú öngyilkos lett. Miszori László tanácsa előtt az akkor szolgálatban lévő fogdaőr elmondta, hogy éjszaka, mikor az eset történt, az őrségnél a szabályzat szerint nem volt kulcs a zárkákhoz, mert azokat olyankor csak életveszély esetén nyithatják ki. Az őr bekiabált a bent lévőknek, hogy vágják le V. Barnabást, s a két emelettel lejjebb tárolt kulcsért rohant. A vele visszaérkező ápoló már nem tudta kitapintani a sértett pulzusát, az állandó börtönorvosi ügyelet pedig csak negyed óra múlva érkezett a helyszínre. Az őr állítása szerint húsz percenként ellenőrizte valamennyi zárkát körútjain, s annál a körletnél sem tapasztalt semmi szokatlant, ahol a gyilkosság történt.

Ennek jócskán ellentmond a vádlottak vallomása, akik maguk is egyöntetűen beismerték, hogy több mint két órán át kínozták V. Barnabást. Az őr állítja, mindannyiszor benézett az ajtón és a falon lévő kémlelőnyíláson, de a teremben nem volt mozgás. A vádlottak pedig fenntartják, hogy leakasztották és a bejárat elé tették a mellékhelyiség ajtaját, épp azért, hogy a szolgálat ne láthasson be. Az őrség ezután – állítása szerint – különböző körletekben helyezte el a körlet lakóit, hogy a vizsgálatot objektívan folytathassák. Szerdán az ügyben tanúként hallgatta ki a bíróság V. Lajost, aki a szomszédos zárka lakója volt, s felfigyelt a másik helyiségben tapasztalható furcsa hangokra, hörgésekre. V. Lajos szóvá is tette ezt, de a szomszédos zárkából megnyugtatták, hogy csak játszanak. A tanú vallomása után a tárgyalóteremben maradt, s hallgatta a többiek nyilatkozatait. Az ellentmondó, jórészt egymást vádló mondatok után egyre nőtt benne a feszültség, majd szót kért a bírótól, hogy elmondhassa a valódi történteket. Előadta, hogy az említett zárka lakóit nem költöztették szét, sőt, másnap egy újabb elítéltet helyeztek el ott. V. Lajos, aki korábban három hónapig a zárka lakója volt, teljesen másképp emlékezett a helyiség berendezésére is, mint az a helyszíni szemlén készült képeken látható.

A férfi előadta: Tökölön teljesen bevett és ismert szokás, hogy a gyengébb fizikumú társaikat rendszeresen megerőszakolják és bántalmazzák az erősebb, tapasztaltabb rabok. A tanú cáfolta az őrség azon állítását is, hogy a zárkával szembeni körlet üres lett volna, ezért annak lakóit sem lehetett kihallgatni. Elmondta, hogy ott is voltak rabok, akik láthatták és hallhatták a történteket, s azóta már szabadlábon vannak. A szabályok ellenére a büntetésvégrahajtás egyetlen fényképet sem készített az eredeti helyszínről. Egyelőre nincs adat arra, hogy a testületnél fegyelmi vizsgálat indult volna az ellentmondások tisztázására.

Az ügyben 2007 októberében először közigazgatási eljárás indult, amelyben a mostani terheltek még tanúk voltak. Egyikük, a harmadrendű vádlott M. Ádám egyik elszólása alapján lett gyanús, hogy valójában gyilkosság történt a zárkában. Az ügy vizsgálatát akkor a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vette át. A tegnapi tárgyaláson kiderült, hogy a bíróság által megtekintett, a helyszínen készült videó és fotók hónapokkal az események után készültek. Addigra a zárka berendezését ismeretlen helyre vitték, a helyiséget teljesen kitakarították. A filmeken a vádlottak a helyszínen számolnak be tetteikről, de az üres helyiségben nincs mihez kötni az általuk elmondottakat. A két kötélből csak az egyiknek a darabja került elő, s arról sem tudni, melyik akasztáshoz használták. A vádat képviselő Pest Megyei Főügyészség minden általa ismert dokumentumot csatolt a büntetőeljáráshoz, de ma kiderült, hogy lényeges videók – mint az elsőrendű vádlott, V. János helyszíni vallomása – a rendőrségen maradtak, sorsuk ismeretlen.

Miszori bíró külön jegyzőkönyvbe mondta el ma, hogy a bizonyításhoz mellékelt anyagok gyakorlatilag használhatatlanok. Megfogalmazása szerint a testület virtuális bemutatót láthatott egy gyilkosságról. A büntetésvégrehajtás dolgozói még arra sem vették a fáradságot, hogy az akasztáshoz használt kötél hosszát megsaccolják – tette hozzá. Az ügyészség indítványozta a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közép-magyaroszági elöljárójának tanúkénti meghallgatását, illetve azoknak a volt elítélteknek a felkutatását, akik tanúi lehettek a gyilkosságnak.

V. Barnabás apja nemrég 50 millió forintos kártérítési keresetet nyújtott be a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága ellen. A per folyamatban van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.