Gazdaságélénkítés kell, nem új sarc + Videó

Akár totózhatna is a kormány most már az adóbevezetés területén – fogalmazott Navracsics Tibor hétfőn. A Fidesz frakcióvezetője arra utalt, hogy az ingatlanadó az elmúlt időszakban a 13. új adónem, a 13. plusz teher a lakosságon, amit bevezetnek. Hangsúlyozta: az ingatlanadó nem kifelé vezet, hanem befelé visz a válságba. • Bohózat: már Gyurcsány sem értett egyet az ingatlanadó bevezetésével

MNO
2009. 05. 18. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ingatlanadó a 13. új adónem, amit a kormány az elmúlt időszakban bevezetett, illetve be akar vezetni, de ha a Fidesz kormányra kerül, akkor az első lépések között törli el – mondta Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője, a képviselőcsoport hétfői ülése után. Akár totózhatna is a kormány most már az adóbevezetés területén – fogalmazott a politikus, utalva arra, hogy az ingatlanadó az elmúlt időszakban a 13. új adónem, a 13. plusz teher a lakosságon, amit bevezetnek.




Hangsúlyozta, hogy a Fidesz-frakció álláspontja szerint Magyarország jelenlegi helyzetében gazdaságélénkítő lépésekre van szükség, nem pedig a lakosságot kellene újabb és újabb adókkal sújtani. Mint mondta, az OECD legújabb felmérése alapján Magyarország a második legsúlyosabban adóztatott társadalom, csak Belgium előz meg minket azzal, hogy ott a gyermektelen családokra magasabb adóteher jut, így a gyermekes családok adóterhelése tekintetében Magyarország az első. Navracsics Tibor azt is hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság gyakorlatilag „szabadesésben van”, közel 6 százalékos a gazdasági visszaesés, és 1992 óta, 17 éve nem volt ilyen magas a munkanélküliségi ráta. Hozzátette: szeptember óta 150 ezren vesztették el állásukat és számuk napról napról több.

A Fidesz frakcióvezetője szerint az ingatlanadó bevezetése nem kifelé visz a válságból, hanem befelé. Navracsics Tibor ezért közölte: nemcsak, hogy nem fogadják el az ingatlanadó ötletét, de ha választópolgárok a Fideszt hatalmazzák fel a kormányzás lehetőségével, akkor az első lépések között el is törlik az adónemet. Mint mondta, az ingatlanadó azért is érinti érzékenyen a magyar lakosságot, mert Magyarországon a lakások és a házak 90 százaléka az ott lakók tulajdonában van, kisebb a bérlakások hányada, vagyis az ingatlantulajdon általában nem a jómód privilégiuma, hanem sokszor az egyetlen értékelhető vagyontárgy, amely sok év, vagy évtized megtakarításának gyümölcse. Úgy vélte, hogy a 600 ezer devizahiteles számára is újabb kockázatot jelentene az ingatlanadó. Emellett szerinte az ingatlanadó alapjául szolgáló érték nem állapítható meg igazságosan, hiszen nincs pontos és közhitelű értéknyilvántartás, ezért a különböző értékváltozások és értékövezetek sem becsülhetők meg egységesen. Példaként említette az agglomerációs övezetek problémáját, ahol adott esetben 10-15 évvel ezelőtt pár millió forintért lehetett házat venni, amely most már a sokszorosát éri. Navracsics Tibor szerint az új adónem hatásaként zuhanhatnak a lakásárak és tovább csökkenhet a lakásépítési kedv, ami tovább súlyosbítaná az építőipar válságát és ez újabb munkanélküliséghez vezetne.

Arra a felvetésre, hogy a Jövőkép című, Orbán Viktor felkérésére készült tanulmányban is szerepel a vagyoni típusú adók bevezetése, illetve az ingatlanadó is, Navracsics Tibor azt mondta: a tanulmányban úgy fogalmaznak, hogy érdemes felvetni a hangsúly áthelyezését a vagyoni típusú adókra. Ugyanakkor Navracsics Tibor szerint a Jövőkép anyaga nem a Fidesz programja – ez a tavaly elfogadott Erős Magyarország alapprogram – hanem egy szakértői program, amely valóban Orbán Viktor felkérésére készült. A MÁV kedvezmények ügyében kérdésre válaszolva azt mondta: a képviselői ingyenes utazásról 2006-ban lemondtak, a lakossággal kapcsolatos további megszorításokat pedig nem támogatják.

Navracsics Tibor szerint a Fidesz a jogállamot és a demokráciát erősítő alkotmánymódosításokat fogadna el, ha kétharmados többséget szerez a parlamentben – a Fidesz frakcióvezetője erről kérdésre válaszolva hétfői sajtótájékoztatóján. A politikust annak kapcsán kérdezték, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szombaton arról beszélt, hogy ha a következő országgyűlési választásokon a Fidesz kétharmados többséget kap a parlamentben, akkor élni fog ezzel a lehetőséggel, hogy ezáltal megerősítse a demokráciát.

A pártelnök szerint a baloldalon „prüszkölnek” attól a gondolattól, hogy a jobboldalnak úgymond túl nagy felhatalmazása lesz a következő parlamentben, mert a baloldal egyrészt az elszámoltatástól tart, másrészt kérdés számukra az „esetleges alkotmánymódosítás problémája”, az, hogy ha olyan többsége lesz a Fidesznek, mit fog tenni. Navracsics Tibor arra a kérdésre, hogy a Fidesz kétharmados többség esetén olyan alkotmánymódosításokat szavazna-e meg, amelyekre az előző és a mostani ciklusban tett javaslatot, például a 200 fős parlament vagy a Költségvetési Tanács felállítása, azt mondta: az a céljuk, hogy ha lesznek ilyen módosítások, akkor ezek a jogállamot, a demokráciát és a köztársaságot erősítik. Szerinte ilyen értelemben mind a kisebb parlament létrehozása, mind a Költségvetési Tanács jogkörének erősítése ebbe az irányba mutat. A Fidesz frakcióvezetője arra a kérdésre, hogy újabb elképzeléseik is vannak-e az alkotmánymódosításokat illetően, azt mondta: ezt nagyon korai lenne megfogalmazni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.