A Jelentés a külhoni magyarság helyzetéről című kötet bemutatja a környező országokban élő magyar közösségek civil és egyházi szervezeteit, oktatási intézményeit, valamint azt is, hogy milyen sajtótermékek szolgálják a tájékoztatásukat. Az összeállítás célja az is, hogy elősegítse a környező országokkal kapcsolatokat, gazdasági együttműködést kialakítani szándékozók munkáját.
Éppen tíz éve jelent meg az első hasonló áttekintés a határon túli magyarság helyzetéről. A kötetről Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára elmondta: a kiadványban is megtalálható valós ismeretek alapozzák meg Magyarország együttműködését a határon túli magyar szervezetekkel és közösségekkel.
Az utóbbi két évtizedben a határon túli magyarság erős és jól működő intézményrendszert tudott kiépíteni. Mivel a területi és gazdasági együttműködés „európai logikai” is, a határ menti együttműködés sok esetben nem kizárólag etnikai alapú. A regionális együttműködésekhez pedig az európai uniós források minél jobb kihasználása szükséges.
A MeH nemzetpolitikai szakállamtitkársága az idén elindítja a Hagyaték programot, melynek célja a nyugati emigrációban még fellelhető könyvtári és levéltári hagyatékok megmentése. A program első lépéseként a magyar nyelv és kultúra terjesztését szolgáló Balassi Intézet koordinálásával felmérik ezeket a hagyatékokat, amelyeket később magyarországi vagy Kárpát-medencei magyar könyvtárakban kívánnak elhelyezni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.