Nem megoldás a probléma kezelésére a kis- és középvállalkozások támogatása sem – közölte, hangsúlyozva: az érintetteknek rá kell jönniük arra, hogy maguknak kell „magad uram” módon a megoldást kitalálni, összefogni, s akkor jöhet a segítség. Merőben más a cigányság problémája Veszprémben, mint mondjuk Nyíradonyban, más Napkoron és Battonyán, avagy bárhol másutt – mondta az előadó, hangsúlyozva: nincs egyetlen homogén „szakértői megoldás”. „Felülről” mindig csak homogén megoldás várható – vélekedett.
Mint mondta, le kell ülni helyben és „meg kell nézni, magunk kitalálni, hogy itt mit kell csinálni a munkanélküliség, a gyermekéhezés” és más bajok ellen. Akkor jöhet a segítség, ha az érintettek saját maguk találják ki, hogy mit kell tenni és hogyan lehet valahogy összefogni.
Lényegesnek tartotta a közösségszervezést, rámutatva arra, hogy vannak már például egész jól működő cigány önkormányzatok. „Hozzuk össze az embereket, hármat, négyet, ötöt vagy húszat és beszéljenek a problémákról, a megoldási lehetőségekről” – mondta, megjegyezve, hogy erre a cigány önkormányzatok „abszolút képesek”. A történet ma tényleg arról szól, hogy nincs más megoldás, mint „ott megszervezni vagy kitalálni a dolgokat, ahol vagyunk”, az már egy másik kérdés, hogy honnét találjuk mindehhez a finanszírozást – mondta Hegedűs Zsuzsa.
Hegedűs Zsuzsa szerint az alapprobléma az, hogy Magyarország „egy olyan zuhanáson megy át”, amire nem volt még példa. Szerinte a rendszerváltáskor már leszakadt a társadalom 25-30 százaléka. Először is az alacsonyan képzettek estek ki a munka világából és soha többet nem tudtak visszakerülni.
Hegedűs Zsuzsa szerint ma 850 ezer gyermek éhes Magyarországon, s szerinte ez „körülbelül a közép-afrikai szint”. Azután a társadalomnak egy második harmada, a közepe is elkezdett zuhanni – tette hozzá, rámutatva: legfelül viszont van egy multimilliárdos csoport, alatta egy tíz százaléknyi réteg, de „onnantól kezdve mindenki esik lefelé”. Szerinte minden szülőnek az a vágya, azt akarja, hogy a gyermeke többre vigye, vihesse. Azt azonban nehezen viseli el, hogy a gyermekét még érettségihez sem tudja juttatni, mert nem bírja a költségeket fizetni – mondta a szociológus.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.