Katasztrófavédelmi gyakorlatot tartottak Miskolcon

Nemzetközi szimulációs katasztrófavédelmi gyakorlat kezdődött hétfőn Miskolcon; az EU-HUNEX-Decathlon 2009 elnevezésű projekt keretében a feladat egy feltételezett földrengés okozta katasztrófahelyzet és a károk elhárítása – mondta Bojtor Gábor sajtószóvivő.

MNO
2009. 05. 11. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szóvivő közölte, hogy a hét ország szakembereinek részvételével tartott gyakorlat központi táborát a miskolci Herman Ottó Emlékparkban alakították ki, ide érkeznek és innen indulnak a feltételezett katasztrófahelyszínekre a mentésben részt vevő szakemberek. A helyszínek között van a diósgyőri kohászati cég, azaz a DAM területe, a Csorba-tó, a Hámori-tó és Felsőhámor térsége. Hozzátette: a gyakorlat pontos feltételezése az, hogy a Richter-skála szerinti 6,7-es erősségű földrengés rázta meg Miskolcot és körzetét.

A földrengés epicentrumában az épületek jelentős része összedőlt, az emberek pedig a romok alatt rekedtek. A helyi infrastruktúra, illetve közigazgatási létesítmények jelentős része károsodott, egy részük megsemmisült. Az úthálózat részben használhatatlan, a távközlési eszközök üzemképtelenné váltak. A közeli víztározóban gátszakadás történt, a víz elöntötte a környező településeket – ismertette a forgatókönyvet a sajtószóvivő.

Mint mondta, a feltételezés szerint a rengéskor súlyos közúti, veszélyesáru-szállítási balesetek következtek be, amelyek tüzeket, erdőtüzet, jelentős környezeti károkat okoztak. A lakosságot ezért ki kell menekíteni az érintett területről, ideiglenesen el kell helyezni, és biztosítani kell általános, illetve egészségügyi ellátását. Emellett a városon kívül többen – kiránduló iskolások, barlangászok, gazdálkodók – veszélyes helyzetbe kerültek, tartózkodási helyük és körülményeik részben ismeretlenek, szükség van a felkutatásukra és azonosításukra.

A gyakorlat során a mentésben és a kárelhárításban részt vevő, beavatkozó szervek gyakorolják a földrengések okozta károk felmérését, a sérültek és áldozatok felderítését, kimentését, valamint a gáz-, áram- és ivóvíz-szolgáltatás ideiglenes helyreállítását, a keletkezett tüzek lokalizálását. A fő cél az, hogy a nemzetközi csapatok ismeretlen terepen vezetési és kommunikációs gyakorlatokat szimuláljanak, koordinálják az irányítást, tájékoztassák a lakosságot és a médiát – közölte Bojtor Gábor. A szerepjátékosokkal együtt hatszázan vesznek részt a többnapos gyakorlatban, lesz légi és vízi mentés, erdőtűzoltás, magas épületből és romok alóli mentés, s menekítik a lakosságot is. A sajtó számára szerda délelőtt tartanak bemutatókat a gyakorlat helyszínein – fűzte hozzá Bojtor Gábor.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.