A megbízott tagot május 29-én 16 óráig lehet bejelenteni a választási bizottság elnökénél, a szavazatszámláló bizottság esetén a helyi választási iroda vezetőjénél. Az OVB tíz párt nyolc listáját vette nyilvántartásba. E testületbe azonban csak azok a pártok delegálhatnak tagot, amelyeknek még nincs abban képviselője. Így a parlamenti frakcióval rendelkező pártok nem küldhetnek újabb delegáltat az OVB-be. (Az MDF speciális helyzetben van: miután megszűnt a parlamenti frakciója, nemrég „kiesett” a testületből, ám mivel önálló listát állított, újra küldhet delegáltat.)
A közös listát állító pártok közösen bízhatnak meg tagot a választási bizottságokba. A június 7-i EP-választáson a Fidesz és a KDNP, valamint a Lehet Más a Politika és a Humanista Párt állít közös listát. Mivel a Fidesznek és a KDNP-nek már van egy-egy képviselője a testületekben, újabb delegáltakat már nem küldhetnek. Önállóan jogosult delegáltat küldeni a választási bizottságokba az MSZP, a Jobbik, az SZDSZ, az MDF, a Munkáspárt és az MCF Roma Összefogás (az MSZP-nek és az SZDSZ-nek is van már képviselője a testületekben, tehát újabbakat nem küldhet).
A pártok a választások tisztaságáról saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg közvetlenül a szavazatszámláló bizottságokban. A törvény azért biztosít lehetőséget a delegálásra, mert a bizottságok így széles körű társadalmi ellenőrzés keretében végezhetik a voksok számolását és állapíthatják meg a szavazóköri eredményeket. A szavazatszámláló bizottságok öttagúak, kivéve azokban a szavazókörökben, amelyekben igazolással (tehát más településről átjelentkezők) voksolnak: itt hét embernek kell ellenőriznie a szavazás törvényességét. A bizottságoknak három olyan tagja van, akikről még az országgyűlési választások előtt döntött a helyi képviselő-testület.
A működőképességhez legalább öt tag kell, így ha a pártok delegáltjaival együtt sincs meg az öt tag, akkor póttagokat hívnak be a testületbe. (A póttagokat korábban ugyancsak a képviselő-testület választotta meg.) A szavazatszámláló bizottságokban ülő tagoknak azonos jogaik és kötelezettségeik vannak. Döntéseiket határozat formájában hozzák, csak „igennel” vagy „nemmel” szavazhatnak, nem tartózkodhatnak.
A testület határozataival szemben a területi választási bizottsághoz lehet fordulni. A párt által megbízott tag nemcsak figyelemmel kíséri a választási bizottság munkáját, hanem tevékenyen részt vesz benne, a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutott személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem senki másnak nem adhatja ki. A szavazatszámláló bizottság munkájában részt vevő nem pártdelegált tagok bruttó 15 ezer forint díjat kapnak egész napos munkájukért. A megbízott tagok részére nem jár tiszteletdíj a választás állami költségvetéséből, a párt azonban díjazásban részesítheti az általa megbízott tagot.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.