„Ne írassanak alá 9-11 éves szegénységi fogadalmat is”

A Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) szerint érdemi megoldások helyett szankciókkal akarja megoldani az Egészségügyi Minisztérium az ágazat munkaerő-piaci helyzetét. A rezidensképzésről szóló, múlt héten kihirdetett kormányrendeletet a szövetség elégtelennek tartja – olvasható az MRSZ közleményében.

MNO
2009. 06. 17. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megjegyzik, hogy ugyan a kérésüknek eleget téve a tárca egyeztetésre hívta a rezidensszövetség képviselőit, azonban az új rendelet szövegét – hiába kérték többször is – írásban nem kapták meg, így az egyeztetés nem lehetett érdemi. Ugyanakkor azt elismerik, hogy javaslataik egy része belekerült a rendeletbe. Kedvezőnek tartják, hogy a rendeletből kérésükre kivették az úgynevezett „röghöz kötést”, vagyis a szakorvosjelölteknek nem kell annál a munkáltatónál maradniuk, amelyiknél rezidensi idejüket töltik. Üdvözlik azt is, hogy az eredetileg tervezett 10-ről 50 százalékra emelkedett az államilag finanszírozott gyakornokok száma, de szerintük ez sem garantálja, hogy minden végzős számára (körülbelül 900 embernek) lesz hely az új rendszerben. Mint írják, súlyos hibának tartják, hogy a jogalkotó a szakma vonzóvá tétele helyett szankciókkal próbálja a pályán tartani a fiatal orvosokat.

Az MRSZ a rendelet bevezetése után készített gyorsfelmérése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a pályakezdő orvosok harmada-fele – egzisztenciális megfontolásból – nem fogja aláírni a képzés elvégzéséhez szükséges 9-11 éves hűségszerződést, hanem inkább külföldre távozik, vagy pályaelhagyó lesz. „A rendelet hatályba lépését mindaddig nem tudjuk elfogadni, míg az egészségügyi tárca és a kormányzat neki nem lát az orvosok (és az egészségügyben dolgozók) munkakörülményeinek, béreinek a rendezéséhez” – olvasható a közleményben, amelyben úgy folytatják: „Nyomatékosan kérjük a minisztériumot, hogy a Magyarországon hivatásukat gyakorolni kívánó fiatal orvosokkal, a hűségnyilatkozat aláíratásával egyidejűleg ne írassanak alá 9-11 éves szegénységi fogadalmat is.”

Múlt pénteken jelent meg a 2010-től érvénybe lépő szakorvosképzési rendszerről szóló új kormányrendelet, amely többek között előírja, hogy a rezidensnek a szakvizsga megszerzése után négy évig – szakképesítésének megfelelően – Magyarországon kell dolgoznia, ellenkező esetben vissza kell fizetnie a képzésre fordított állami támogatás milliós nagyságrendű összegét. Az nem számít szerződésszegésnek, ha a jelölt a szakvizsga megszerzése után nem marad az eredeti munkáltatójánál, de feltétel, hogy az országon belül – államilag finanszírozott – egészségügyi intézménynél vállaljon munkát.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.