Éger István elmondta, hogy ezen elvek mentén hirdette meg a kerekasztal az egészségkultúra fejlődését eredményező egészségpolitikáját. Hozzátette: az ágazatot jelenleg sújtó problémák – finanszírozás, munkaerőhiány, intézményszerkezet – megoldásához és felszámolásához nyújt vezérlőelvet az új egészségpolitika. A MOK elnöke kiemelte: a kerekasztal nem fogja megmondani, hogy hol járjon a mentő, mennyi háziorvos legyen, hány kórházat kell becsukni, mert nem ez a dolga. A dokumentumot nyilvánosságra hozzák, továbbá valamennyi politikai erőnek megküldik – tette hozzá.
Összegzésük szerint az egészségpolitika általános célkitűzése, hogy növelni kell a születéskor várható élettartamot, az egészségben töltött évek számát, valamint meg kell állítani vagy csökkenteni kell a népességfogyás mértékét. Mint a sajtóanyagban írják, a parlamenti választásokra tekintettel „legfőbb ideje lenne” minden, kormányra készülő erőnek megalkotnia és nyilvánosságra hoznia az egészségpolitikával kapcsolatos terveket, programokat, amelyek kiutat jelenthetnek a válságból.
Úgy vélik, felül kell emelkedni a parlamenti ciklusokhoz köthető, többnyire egymással ellentétben álló „kísérletezésen” az egészségügy területén. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a sajtótájékoztatón beszámolt arról: a NEK egyetért a kamara azon szándékával, hogy az Európai Bíróság döntése nyomán kezdeményezi a kormányzatnál a gyógyszerpiacot szabályozó törvény felülvizsgálatát. Kubányi Jolán, a kerekasztal levezető elnöke, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara alelnöke a 2010-től érvényes nyugdíjszabályok egészségügyi szakdolgozókra vonatkozó felmérésről beszélt.
Elmondta: jövőre az ágazatban dolgozók mintegy 70 százaléka megy el egyszerre nyugdíjba, arra hivatkozva, hogy nem éri meg a nyugdíj mellett tovább dolgoznia. Ez a helyzet a jelenlegi szakdolgozói hiányt tovább súlyosbítja – tette hozzá. Példákat említve közölte: lesz olyan sebészeti osztály, ahol a hét műtősnőből négy megy nyugdíjba, egy kórházi radiológiai osztály 16 dolgozójából kilenc. Információi vannak olyan budapesti intézményről, ahonnan egyszerre 82 szakdolgozó fog nyugállományba vonulni. A helyzet súlyosságát látva azt kérik a kormányzattól: fontolja meg azon intézkedését, amely szerint jövőre választani kell a munkaviszony vagy a nyugdíj között, vagy keressen méltányos megoldást a problémára.
(MTI)