Szabó Máté: Túlzsúfoltak a női börtönök

Szabó Máté szerint több jogot is sért az, hogy az elítélt ünnepnapokon nem fogadhat látogatót. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szót emelt a női börtönök túlzsúfoltsága ellen.

MNO
2009. 06. 17. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több jogot is sért az, hogy az elítélt ünnepnapokon nem fogadhat látogatót – állapította meg hivatalból indított vizsgálata eredményeként Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Semmilyen büntetőjogi célt nem szolgál, nem függ össze a megelőzéssel az, ha a szabadságvesztését töltő személytől megvonják azt a jogot, hogy látogatót fogadhasson ünnepnapon – olvasható az Országgyűlési Biztos Hivatalának közleményében. „A tiltás sérti a jogállamiság elvét, az emberi méltósághoz, valamint a házasság és a család védelméhez való jogot, de mellőzésével az állam sem teljesíti objektív alapjogvédelmi kötelezettségét” – állapította meg az ombudsman.

Szabó Máté hangsúlyozta azt is, hogy a látogató fogadásának joga fontos lehet a börtön világa és a társadalom közötti kapcsolattartásban, a büntetés letöltése utáni beilleszkedésben. E jognak jelentősége lehet abban is, hogy fennmaradjon a fogvatartott külvilág iránti érdeklődése, megőrizhesse személyiségét, önértékelését, önbecsülését, összességében pedig az ünnepnapi látogatófogadáshoz való jog jogszabályi rögzítése az egyik eszköz lehetne a fogvatartott jogainak védelmében, sérelmeinek orvoslásában.

Az ombudsman fenti megállapításait alkotmánybírósági döntésekre, a fogvatartottak bánásmódjára vonatkozó ENSZ-szabályokra, az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának ajánlásaira, továbbá nemzetközi egyezményekre való utalásokkal támasztotta alá. A közlemény szerint egyetértett a legfőbb ügyész is Szabó Máté javaslatával, amely szerint törekedni kell arra, hogy a fogvatartott alapjogait – így a külvilággal való kapcsolattartást – a lehető legkisebb mértékben korlátozzák. Szabó Máté jelentésében felkérte az igazságügyi és rendészeti minisztert, hogy a büntetés-végrehajtási rendszer szabályozásának most folyó felülvizsgálatakor vegye figyelembe megállapításait és gondoskodjon arról: épüljön be az új büntetés-végrehajtási kódexbe az, hogy az elítélt ünnepnapokon is fogadhasson látogatót.

Szabó: Túlzsúfoltak a női börtönök

Túlzsúfoltak a női börtönök, van, ahol a higiéniás szükségleteket nem tudják kielégíteni, és van, ahol a személyzet kevés a feladatok megfelelő színvonalú ellátásához – állapította meg az ombudsman, miután munkatársai helyszíni vizsgálatot tartottak az egri, a pálhalmai és a kalocsai börtönben. Szabó Máté megoldást vár az igazságügyi minisztertől. Az Országgyűlési Biztos Hivatalának tájékoztatása szerint munkatársai minden helyszínen zsúfoltságot tapasztaltak, az elítéltek száma meghaladta a norma szerinti férőhelyekét, továbbá a nők speciális higiéniás szükségletei közül a napi fürdést egyedül Pálhalmán tudják biztosítani, ahol a zárkákban zuhanyzót alakítottak ki.

A másik két intézetben a naponkénti fürdés lehetőségének hiánya sérti a fogva tartott nők emberi méltósághoz való jogát. A megállapítások között szerepel, hogy a Heves megyei büntetés-végrehajtási intézetben nem dolgozik pszichológus. Pálhalmán sok tekintetben jelentősen javultak a körülmények a 2000-ben tartott ombudsmani vizsgálathoz képest. Az orvosi ellátás hiányossága, illetve a fegyelmi zárkákban a folyóvíz hiánya azonban közvetlenül veszélyezteti a fogva tartottak lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez, valamint emberi méltósághoz való jogát.

A vizsgálat pozitívumként értékelte, hogy az elítélt nők nagy részét mindhárom intézetben foglalkoztatják – dolgoznak vagy tanulnak – valamint azt is, hogy a személyzetben a nők mellett mindenütt férfiak is dolgoznak és ez a fogvatartás törvényességének fontos garanciája. Kalocsán kevés a biztonsági felügyelő – derül ki a megállapításokból –, ezért a munkaközi szünetet sem tudják kiadni nekik. A személyi állomány különösen alacsony létszáma Pálhalmán csak rendkívüli munkaráfordítás árán teszi lehetővé, hogy a szolgálati feladatokat biztonságosan és megfelelően ellássák, ez azonban közvetlenül veszélyezteti a dolgozók emberi méltósághoz való jogát, közvetve pedig érinti a fogva tartottak jogainak az érvényesülését, a velük való bánásmódot is. A női elítéltek csupán az ország három büntetés-végrehajtási intézetében (Egerben, Pálhalmán és Kalocsán), jellemzően lakóhelyüktől távol helyezhetők el, ez jelentősen megnehezíti kapcsolattartásukat hozzátartozóikkal – áll a vizsgálatban. A megállapítások alapján az ombudsman az igazságügyi és rendészeti minisztert kérte meg arra, hogy a problémák megoldására dolgozzon ki középtávú intézkedési tervet és kísérelje meg előteremteni az ahhoz szükséges anyagi fedezetet – olvasható a tájékoztatásban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.