Szentmisével kezdődött és a templom mellett álló emlékműnél folytatódott a Trianon-megemlékezés a Vas megyei Rátóton. A Himnusz eléneklése után. Málics Ferenc polgármester köszöntő beszéde következett, aki visszatekintett az elmúlt évekre, a 2007-es Trianon-emlékmű emelésére és a 2008-as Wass Albert szobor avatására. Rátót neve a polgármester szerint összeforrt Trianon – emlékművel, amely méltó helyet biztosít mindenki számára az emlékezésre. Málics kitért arra is, hogy 2004 december ötödikén a kettős állampolgárság elutasításával saját magunk írtuk alá a második Trianonunkat semmilyen kényszer hatása nélkül.. Bízom benne hamarosan lesz olyan vezetése az Országnak amelynek tarsolyában ott van a kettős állampolgárság megadása és az autonómia-törekvések melletti kiállás – mondta a polgármester.
Ezután az est vendége, Boros Bánk Levente politológus szólt a megemlékezőkhöz, aki szerint ha valaki ma Trianonról beszél azt kockáztatja ,hogy revizionizmussal vádolják, ha valaki a kárpát-medencei magyarság érdekében szól, a magyar nemzet egységét hangoztatja, akkor kirekesztőnek minősül. Az a Wass Albert pedig, akiről ma is emlékezünk, aki átélte Trianon tragédiáját, aki az irodalom eszközeivel kiáltotta a világba a magyarság és a nemzet megcsonkításának igazságtalanságát, az Boros-Bánk szerint ma egy államilag elhallgatott, megosztó írónak minősül. Nem azért nincs szólásszabadság hazánkban, mert tilos beszélni Trianonról, hanem azért, mert nem lehet. Mert ma Magyarországon egy nehezen lemosható bélyeg a jutalma annak, aki a magyarság történetének talán legnagyobb történelmi katasztrófájáról nyíltan merészel szólni. Trianon jelképezi azt is, hogy magyarok milliói estek áldozatul a szomszédos államok magyarellenes tevékenységének, megtizedelték, kitelepítették és kisemmizték őket és az anyaország támogatása nélkül máig másodrendű állampolgárok saját szülőföldjükön. Jelképezi azt, ahogy egy megcsonkított nép és egy megcsonkított ország igenis képes újra összefogni és talpra állni. Trianon a politológus szerint még nem része a nemzeti identitásunknak, de ha végre nem félünk a bélyegektől és beszélünk róla, ha beleneveljük minden egyes élő és következő generációba ,akkor elmondhatjuk, hogy tettünk valamit a magyar nemzet egységének megteremtéséért.
A szónoklat után kulturális műsor következett helyi fellépőkkel, majd a koszorúzás, a Szózat és a Székely Himnusz eléneklése után fogadást tartottak Rátóton minden résztvevő számára.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.