Változatlan formában nyomnák át a parlamenten a családellenes törvényt

A kormány változatlan formában kívánja elfogadtatni az Országgyűléssel a gyes időtartamának háromról két évre csökkentését tartalmazó törvényjavaslatot, amelyet a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött a parlamentnek; erről hétfőn szavazhat újra a Ház – tudta meg a távirati iroda szerdán. Ha az Országgyűlés újra elfogadja, az államfő köteles aláírni a törvényt. • Pelczné: Mélyen sérti a nőket a kormány intézkedése• Sólyom nem írta alá a családtámogatási rendszer átalakítását • A családok hóhéraiként tombolnak Bajnaiék

MNO
2009. 06. 17. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekek védelméről szóló törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló törvény szerint, amelyet az Országgyűlés május 25-én fogadott el, a 2010. május elseje után születő gyerekek esetében kétéves korig jár majd a gyermekgondozási segély (gyes). A gyermekgondozási díjat (gyed) legfeljebb annyi időre lehetne igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, és maximum a gyermek kétéves koráig jár. Jövőre nem emelkedik a családi pótlék, amelynek összegét az idei szinten fagyasztják be, és amelynek folyósítását az eddigi maximum 23 évről 20-ra csökkentik.

A terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) és a gyermekgondozási díj igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lesz szükség. Sólyom László köztársasági elnök június 11-én jelentette be, hogy nem ért egyet a gyes időtartamának három évről két évre csökkentésével, ezért nem írta alá az erről szóló törvényt, hanem visszaküldte az Országgyűlésnek.

A köztársasági elnök indoklásában kiemelte: a foglalkoztatás elősegítését célzó kormányzati intézkedések akkor lennének hatékonyak és szolgálnák a kisgyermekes anyák érdekeit, ha a munkába való visszatérést nem kikényszeríteni próbálnák, hanem pozitívan ösztönözni. Ezért – mint fogalmazott – az anyák szabad döntésének kell lennie, hogy a gyermek három éves koráig otthon maradnak, vagy munkát vállalnak. Az alkotmány értelmében, ha az Országgyűlés újra elfogadja a törvényt, akkor Sólyom Lászlónak már nincs mérlegelési lehetősége: köteles aláírni, és öt napon belül kihirdetni a jogszabályt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.