Épülő szakrendelőknek is zavart okozhat a HospInvest felszámolása

Nemcsak a meglévő, hanem az épülő szakrendelők működtetésében is zavart okozhat a HospInvest Zrt. felszámolása. Kiskunmajsán a jobboldali többségű képviselő-testület ugyanis a magáncégnek adta volna át az uniós forrásból megvalósuló járóbeteg-központ működtetését. A szakrendelők létesítésére kiírt pályázaton nyertes többi önkormányzatnak az áfaemelés jelent gondot.

MNO
2009. 07. 12. 15:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Békés megyei Sarkad önkormányzata 937 millió forint uniós forrást nyert el tavaly augusztusban a kistérségi szakrendelő megépítésére. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség arra a 25 hátrányos helyzetű kistérségre írta ki a 25 milliárd forint keretösszegű pályázatot, ahol eddig nem volt járóbeteg-központ.

Fő szabály szerint az önrész 10 százalék, de a leghátrányosabb helyzetű kistérségek a beruházás összköltségének 95 százalékát is megkaphatják vissza nem térítendő állami támogatásként. A szakrendelőt az érintett önkormányzatok 100 százalékos tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság építteti fel és működteti legalább öt évig. A települések a tulajdoni hányaduk arányában osztoznak a többletköltségeken, ha az egészségbiztosító által folyósított összeg kevés a fenntartásra.

Kiskunmajsa városa 947 millió forintot nyert, az önkormányzat – önrészként a telket adta. Az eredeti tervek szerint az újonnan épült járóbeteg-központ üzemeltetését a HospInvest vette volna át, amely a környékbeli kisvárosokban, Kecelen, Jánoshalmán és Kiskőrösön már korábban megszerezte a szakrendelő működtetési jogát. A pályázati feltételek ugyanis nem tiltották, hogy az önkormányzatok – kisebbségi tulajdonosként – külső befektetőt vonjanak be a szakrendelőt fenntartó gazdasági társaságba.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a napokban közleményben tudatta, hogy az áfaemelést ellensúlyozza, ha a beruházás felelőse nem áfaalany vagy csak részben jogosult levonni a forgalmi adót. További feltételként a projektgazdának igazolnia kell, hogy az 5 százalékpontos áfaemelés minimum 2 százalékkal, de legalább 5 millió forinttal növeli a beruházás tervezett összköltségét.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.