Kolonics György 36 éves korában, 2008. július 15-én, edzés közben hunyt el. Egy résztáv végén rádőlt a kísérő motorcsónakra, majd elvesztette eszméletét. Párostársa, Kozmann György és trénere, Ludasi Róbert szívmasszázzsal és mesterséges lélegeztetéssel igyekeztek életben tartani, de nem jártak sikerrel, ahogy a kiérkező mentők sem. A későbbi hivatalos jelentés szerint halála természetes módon, szívtágulattal járó szívizombetegség, következményes heveny balszívfél-elégtelenség miatt állt be.
Kolonics éppen a pekingi olimpiára készült, az lett volna pályafutása ötödik ötkarikás fellépése. Két olimpiai bajnoki címe mellett a világbajnokságokon 15-ször, az Eb-ken pedig 3-szor állhatott fel a dobogó felső fokára. A Kolonics György Alapítvány szerdán 19 órától fáklyás evezéssel emlékezik a kiváló sportemberre. Klubja, a Csepel vízitelepén két kivetítőn a versenyeiről készült tévé- és rádióközvetítések lesznek láthatók és hallhatók, majd 20 órától vízre szállnak a résztvevők, és a hajójukra szerelt fáklyákkal négy kilométert lapátolnak „Kolóra” emlékezve.
Kiállítják Koló kenuit és lapátjait
Az archív filmek és fotók mellett a sportoló érmeit, kenuit, lapátjait mutatják be a nagyközönségnek. A tizenötszörös világbajnok egész sportkarrierjét felölelő tárlat szeptember 10-től október 11-ig lesz látogatható a Csepel Plazában. „Koló az elmúlt két évtized talán legjelentősebb magyar sportolója volt” – fogalmazott a kiállítás szervezője, Gajárszki Áron, aki négy évig volt Kolonics csapattársa a Csepeli Kajak-Kenu Egyesületnél. „Egymás közt Kenusistennek is hívtuk. Szerény, segítőkész ember volt, példaképnek való. Fontos, hogy megmaradjon a köztudatban, ezért is szervezzük ezt a kiállítást.”
A tárlaton megtekinthető lesz az a két kenu, amelyekben Kolonics olimpiát nyert: a páros, amelyben 1996-ban Atlantában Horváth Csabával s az egyes, amelyben 2000-ben Sydney-ben győzött. Emellett kiállítják a lapátját és csaknem félezer medálja közül a kiemelkedően sikeres években nyert összes érmét. Egy közel száz darabból álló fotósorozat mutatja majd be élettörténetét gyermekkorától egészen tavaly júliusig. Az emlékfalon csapattársai kézlenyomatuk mellett rövid írásokkal emlékeznek meg róla, amit a látogatók is megtehetnek egy másik falon. Készül egy világtérkép, melyen minden olyan helyszínt bejelölnek, ahol a legendás sportoló edzőtáborozott és versenyzett. Két tévén a vele készült riportokat, illetve valamennyi jelentősebb nemzetközi versenyét lehet megtekinteni.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.