A Fidesz alelnöke emlékeztetett arra, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök a szocialista párt kongresszusán azt mondta, az önkormányzatoktól 120 milliárd forintot kíván elvonni. A debreceni polgármester szerint ez a jelenlegi állami központi költségvetési finanszírozásnak durván a 10 százaléka. A politikus szerint ez a 120 milliárd nem önmagában áll, mivel a miniszterelnök máshol arról beszélt, hogy 40 milliárdot kíván elvonni a közösségi közlekedéstől.
Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzatoknak közösségi közlekedési feladatai is vannak. Kijelentette: ez az elvonás megint az önkormányzatoknál csapódik majd le, hacsak nem arról van szó, hogy azt a jegyáremelésből akarják fedezni. Úgy fogalmazott, hogy borúsak a kilátások, mert az önkormányzati rendszerben ennyi működési tartalék nincs. Egyúttal azt is jelezte, hogy az önkormányzati rendszer a kiadásai alapján az államháztartásnak körülbelül a 30-35 százalékát képviseli.
Hozzátette, hogy eközben az önkormányzatoknak körülbelül 800 milliárd forint adósságuk van, miközben a központi költségvetés 19 600 milliárd forintnyi külső adósságot halmozott fel. Kijelentette: ebből is látszik, hogy az önkormányzatok sokkal jobban gazdálkodnak. Azt is elmondta, hogy az önkormányzati rendszer nem maga dönt a feladatairól, ugyanis azokat a központi jogszabályok, illetve a parlament által elfogadott törvények szabják meg. Hozzátette: ezek a törvények csak a legritkább esetben tartalmaznak költségvetési finanszírozást, csak feladatokat jelölnek ki.
Kósa Lajos szerint ha a kormány el akar venni 120 milliárdot, akkor elsősorban azokon a jogszabályokon kell változtatni, amelyek a feladatokat jelölik ki az önkormányzatok számára. Példaként említette: a miniszterelnöknek azt kellene mondania, hogy a közvilágítás nem terheli az önkormányzatokat, vagy akadálymentesítésre nem kell pénzt fordítaniuk. Úgy fogalmazott, hogy a 120 milliárdos elvonás ötletéről „ordít (...), hogy csak fiskális szűkkeblűségen és rövidlátáson alapszik”. Kijelentette azt is, hogy az önkormányzati rendszerben nemcsak a finanszírozás gyengesége, de az a szabályozási környezet is gondokat okoz, amely meghatározza, hogyan lássák el a feladataikat.
Úgy fogalmazott, hogy a kormány ezen a téren is nehezíti a feladataikat. Közölte, hogy ha valóban könnyíteni akarnának, akkor a kormány elfogadta volna a szocialista Botka Lászlóval közösen beterjesztett javaslataikat. Példaként említette: úgy alakították át a szociális hálózat vezetői kinevezési rendjét, hogy a január elsejétől életbe lépő szabályozás szerint aki egy szociális intézmény élére kerül, „az onnan fog nyugdíjba menni, mert leválthatatlan”.
Kijelentette: az önkormányzati rendszer esetében a kormány károkat okoz, és „csak alkérdés, hogy tudatosan okozza-e, vagy pedig azért, mert teljesen dilettáns”. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a központi adókat az APEH-nek, a helyi adókat pedig az önkormányzati adóhatóságoknak kell beszedniük. Hozzátette: az önkormányzati rendszer egészének újraszabályozása éveket igényelne.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.