Több százezer hektárt borított el eddig hazánkban a belvíz

Nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága csütörtökön, az előző napi adatokhoz képest 88 négyzetkilométerrel több föld van víz alatt az országban, időközben másodfokúra emelték a készültségi szintet a Felső-Tiszán.• Belvíz: kétszáz lakóház van veszélyben Nyíregyházán

MNO
2010. 12. 09. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője elmondta, a friss adatok szerint 294 500 hektárt (2945 négyzetkilométert) borít belvíz, ebből 164 400 hektár (1644 négyzetkilométer) szántó. Összesen tizenkét környezetvédelmi vagy vízügyi hatóság hetvenkilenc szakaszán van első-, másod- vagy harmadfokú készültség. Utóbbiakat – 19 szakaszon – a Hortobágy-Berettyó, a Körösök, a Zala és a Kis-Balaton térségében kellett elrendelni.

A közlemény szerint szerdán Bács-Kiskun megyében a belvízi védekezésben a polgári védelem szakembereinek irányításával összesen 182 ember vett részt 48 géppel és 43 szivattyúval. A legkritikusabb helyzet Szalkszentmártonnál alakult ki, ahol az északi peremterületeket a víz elöntötte, az út a jármű- és gyalogosközlekedésre egyaránt alkalmatlanná vált. Az ország keleti részében, Békés megyében hat kritikusan veszélyeztetett település van: Telekgerendás, Csorvás, Kétsoprony, Kondoros, Szarvas és Békésszentandrás. A megyében 16 szivattyú dolgozik.

Csongrád megyében a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság tizenkét mobil szivattyút és 21 ezer homokzsákot biztosított az önkormányzatoknak a védekezési feladatokra. Jász-Nagykun-Szolnok megye tizennyolc településén zajlanak védekezési munkálatok, Pest megye délkeleti területén tizenhárom települést érint a belvíz, ahol közmunkások és önkormányzati dolgozók végzik az átereszek tisztítását, illetve a veszélyeztetett ingatlanokat homokzsákokkal védik. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tizenhat településen zajlik belvízi védekezés, a veszélyeztetett lakóházakat itt is homokzsákokkal védik.

Másodfokú készültség a Tiszán

Az intenzív áradás miatt másodfokúra emelték a korábban elrendelt elsőfokú árvízvédelmi készültséget a Tisza Tiszabecs és Vásárosnamény közötti szakaszán – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatási szakcsoportjának vezetője csütörtökön. A folyó mintegy kilencven kilométeres szakaszán van érvényben a másodfokú készültségi szint – mondta Csorbák Erika. A nyíregyházi vízügyi szervezet távjelző rendszerének adatai szerint a Tisza Tiszabecsnél két óránként körülbelül húsz centimétert emelkedik.

Az előrejelzések szerint további áradás várható, így valószínűleg a Vásárosnamény alatti szakaszokon is el kell majd rendelni az elsőfokú készültséget. A Tisza felső szakaszán pénteken léphet életbe a harmadfokú riasztási szint. Csorbák hozzátette: az intenzív áradás miatt az igazgatóság készenlétbe helyezte az ár- és belvízvédelmi osztagát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.