A fiatalok nyitottak, könnyebb a múlttal való szembenézés

Az önreflexióra, a szembenézésre folyamatosan szükség van – a társadalomban, a csoportban vagy akár az egyén életében is. Magyarország esetében, amelynek 20. századi történelme meglehetősen hányatott volt, ez a szükség még nagyobb, mint bármely más, kevésbé töredezett múlttal rendelkező nemzet, ország esetében – nyilatkozta a holokauszt áldozatainak közelgő emléknapja kapcsán Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Duna Televízió Reggel a Dunán című műsorában.• Országszerte megemlékeznek a holokauszt áldozatairól

MNO
2011. 04. 15. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városból elhurcolt háromezer zsidó áldozat emléke előtt tisztelegtek a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából pénteken Székesfehérváron. Az egykori zsinagóga helyén emelt emlékkőnél Jávor Mátyás, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke, Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere és Törő Gábor (Fidesz), a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke helyezte el az emlékezés koszorúját a kő talapzatánál. Székesfehérváron háromezer zsidó ember vált a holokauszt áldozatává, köztük volt Hirschler Pál akkori főrabbi is.


Az egészséges múltfelfogás, a múltunkkal való szembenézés leginkább a fiatalokon keresztül valósulhat meg. Ők rendkívül nyitottak és őszinték, számukra meglepő módon könnyebb feldolgozni bizonyos történelmi szituációkat és eseményeket, amelyekkel az idősebbek már tapasztalataik birtokában, politikai múltra való tekintettel egy kicsit máshogy foglalkoznak – hangsúlyozta Kovács Zoltán. A legfontosabb talán az, hogy családon belül az egyes generációk beszélgessenek egymással mindarról, ami történt. Ez rendkívül fontos a magyar sorstragédiák közé tartozó holokauszt esetében is – hiszen április 16-án erre emlékezünk – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: az összes többi esetben is, például a kommunizmus áldozatainak emléknapja kapcsán, hasonló eszmeiséggel indultak neki az eseménysorozatnak.

Mennyire öröklődik családról családra, nemzedékről nemzedékre az előítélet? – vetette fel a Reggel a Dunán riportere. Az előítéleteknek érdekes természete van – nemzedékről nemzedékre, másrészt pedig nemzeten belül is öröklődik – mondta Kovács Zoltán, kiemelve, hogy maga is kutatta ezt a témát.

Közép-Európában a kulturális sokszínűség és a nemzetek együttélése kapcsán az előítéletek még markánsabban, illetve bizonyos értelemben látensen, időről időre felszínre törve vannak jelen – tette hozzá. „De ez ugyanúgy létezik a világ minden más részén is. Nyugat-Európában ezek a jelenségek pontosan ugyanúgy megvannak, mint Közép-Európában” – szögezte le Kovács Zoltán.

A holokauszt áldozatainak emléknapja kapcsán csütörtökön Győrben vannak programok, amelyeken Hende Csaba honvédelmi miniszter beszél majd. Vasárnap pedig az élet menete immár kilencedik alkalommal megy végig az immár szokásos útvonalon – hangzott a beszélgetésben.

„Ötvenhárom országban folytatják ezt a menetet. Azt gondolom, hogy aki teheti, annak ott kellene lenni, hogy beszéljen arról, és tanúságot tegyen amellett, hogy mindannak, ami hatvanhét évvel ezelőtt Magyarországon megtörtént, soha többé nem szabad megtörténnie” – hangsúlyozta a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Reggel a Dunán stúdiójában.

(Duna TV/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.