Ilyen verseny még nem volt a világon

„Nem másokat kell legyőzni, hanem önmagunkat” – ez lehetne az egyik jelmondata az Óbudai Egészségolimpiának, melynek révén 2009 óta a legváltozatosabb eszközökkel arra ösztönzik Óbuda lakosságát, hogy éljenek minél egészségesebb életet. A rendezvénysorozat egy különleges állomásához érkezett április 17-én: ezúttal a Fogyatékos személyek egészségnapját rendezték meg a Szent Margit Rendelőintézetben.

Pálffy Renáta
2011. 04. 17. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint két évvel ezelőtt indult egyedülálló versennyel azt a célt tűzték ki a szervezők a III. kerületben, hogy kiderüljön, kik azok, akik a legjobb eredményt produkálják, ha egészségi állapotuk javításáról van szó. Játékos sorozat indult kvízekkel, cikkek megjelentetésével, rendszeres szűrésekkel és egészség-tanácsadásokkal. A cél az volt, hogy segítsenek az egészségtudatos életmód elemeinek elsajátításában. A program során nem elsősorban a betegségfelderítés volt a cél, hanem az ahhoz vezető rizikóállapotok kimutatása.

Április 17-én a látogatók a szűrővizsgálatok széles palettájából válogathattak a rendelőintézetben: sor került vércukor-, koleszterin, vérnyomás- és pulzusmérésre, de többek között volt lehetőség urológiai, illetve nőgyógyászati szűrővizsgálatok elvégeztetésére is. Az érdeklődők értékes információkkal lehettek gazdagabbak a táplálkozás-mozgás-lelki egyensúly gyakran emlegetett hármasának kapcsolatát illetően, és tesztelhették fizikai állóképességüket. A szakemberek igyekeztek eloszlatni az étkezéssel, diétával kapcsolatos tévhiteket, de a hallgatóság megtudhatta azt is, hogy mit tehet például bőre egészségéért.

„Nem önsanyargatás”

„Szerettük volna, ha minél többen ráébrednek arra, hogy egészségük, sorsuk a saját kezükben van: hogyha felismerik, hogy az egészséges életvitel igazából örömteli tud lenni, nem holmi önsanyargatás, így több erőt, jókedvet, energiát, hosszabb, minőségi életet biztosíthat” – fogalmazott beszédében dr. Várszegi József, a Szent Margit Rendelőintézet ügyvezető igazgatója. Mint mondta: programjukat egészségolimpiának nevezték, hiszen mindenki versenyez, de nem másokat kell legyőznie, hanem önmagát. Személy szerint mindenkinek az önmaga életkorának, nemének megfelelően kell tudnia elérni a legjobb vérnyomásértéket, testsúlyt, tüdőkapacitást, fizikai erőt vagy állóképességet.

Az igazgató hangsúlyozta: „Ilyen verseny még nem volt a világon”. A cél érdekében számtalan rendezvényt szerveztek: játékos egészségnapokat, szűrőnapokat és sportnapokat. Cikkeket, leveleket írtak a lakosoknak, egészségolimpiai naptárt és diétákat küldtek nekik. Várszegi József azt is elmondta: a rendezvények eddig is mindenki számára nyitottak voltak, de valószínűleg kevésbé voltak komfortosan igénybe vehetők a fogyatékossággal élő polgárok számára, ezért is gondoltak arra, hogy egy külön napot szánnak a fogyatékos személyek egészségolimpiájának létrehozására.

Megelőzés

Dr. Szőke László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fogyatékosságügyi főosztályának vezetője a megelőzés fontosságát emelte ki beszédében: az a cél, hogy minél többen vegyenek részt szűrővizsgálatokon, hiszen például a látási fogyatékkal élők közül sokan a cukorbetegség szövődményeként veszítik el a látásukat, és válnak súlyos fogyatékossá. Azonban ha a szűrővizsgálatok során időben felismerik a cukorbetegséget, és azt kezelik, akkor megelőzhető a különböző szövődmények kialakulása, így a látási fogyatékosság kialakulása is – fejtette ki a főosztályvezető, majd hangsúlyozta: a fogyatékos állapot kialakulása után a fogyatékossággal élő embereknek is szükségük van arra, hogy egészségüket karban tartsák az állapotrosszabbodás megelőzése érdekében.

Akadálymentesítés

Mindez csak akkor lehetséges, ha eljutnak a vizsgálatok helyszínére, az egészségügyi intézményekbe, ha van legalább egy olyan intézmény minden településen, amely akadálymentes, fizikai és infokommunikációs értelemben egyaránt. Dr. Szőke András ennek kapcsán kijelentette: a kormány fontosnak tartja, hogy készüljön átfogó felmérés a közintézmények akadálymentesítéséről, arról, hogy hol tart ma ez a folyamat, mi valósult meg az eddigi hazai és uniós forrásokból, és ennek nyomán kerül majd sor a jövőbeni projektek kiírására. Fontosnak tartják továbbá, hogy a különböző képzések – például a műszaki képzés – egészüljön ki az akadálymentesítés szempontjaival. Az egészségügyi oktatásba pedig épüljenek be a fogyatékosokkal kapcsolatos speciális bánásmód követelményei.

Ha a fogyatékkal élő emberek megkapják azt a – sokszor minimális – segítséget, amire szükségük van, akkor gyakorlatilag teljes életet élhetnek, és olyan munka végzésére képesek, olyan értékek előállítását, szolgáltatások nyújtását tudják vállalni, amelyek mindenki számára értéket jelentenek – hívta fel a figyelmet dr. Szőke András, hangsúlyozva azt is: fontos minden ilyen rendezvény kapcsán a társadalom szemléletének formálása. Fontos, hogy tudjuk, mit várunk egymástól, mit várnak a fogyatékossággal élő emberek a többségi társadalomtól, és mit kapnak ők tőlük – fogalmazott, hozzátéve: az óbudai rendezvény nagyszerű példa erre, egy jó lehetőség ennek megismerésére, és annak felismerésére is, hogy az eredmények eléréséhez a társadalom széles rétegeinek együttműködésére van szükség.

„Lebontani a sztereotípiából”

Akik eljöttek a Szent Margit Rendelőintézetbe, már megtették az első lépést egészségükért – kezdte beszédét Puskás Péter, a III. kerület alpolgármestere. Mint mondta: különösen nagy dolog ez akkor, ha az ember valamilyen fogyatékossággal kénytelen együtt élni. Velük kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon mi hajtja őket – vetette fel Puskás Péter, aki szerint a sport és a testmozgás kitűnő alkalmat kínál arra, hogy általa sikerüljön valamit lebontani abból a sokakban kialakult sztereotípiából, mely szerint a látás-, hallás- vagy mozgássérült embereknek van éppen elég bajuk, sem hogy a szabadidőnek ezt a küzdelmes eltöltését válasszák. Az alpolgármester kiemelte: különösen nagy elismerés illeti paralimpikonjainkat, hiszen ők elszántságuknak és kitartásuknak köszönhetően valódi példaképek.

„Nyitottság kell”

Pásztori Dóra világ- és Európa-bajnok paralimpikon úszó szerint az egészség a fizikum és a lélek együttes jó állapotával garantálható. Ügyelni kell testünk fizikai állapotára, de mellette nagyon figyelni kell a gondolatokra, hiszen azok sokszor a testünkre is hatással vannak. „Mindenkinek meg kell találnia azt, amiben hinni tud és ami boldoggá teszi” – fogalmazott a sportoló. A fogyatékosságokból eredő hátrányok leküzdéséhez nyitottság kell – hangsúlyozta Pásztori Dóra, hozzátéve: egyre több az óbudaihoz hasonló kezdeményezéssel találkozik, és jó látni, hogy az emberek igyekszenek nyitni a fogyatékkal élők felé, de – mint mondta – ehhez mind a két fél szükséges: a fogyatékos embereknek is lépniük kell, ha érzékelik, hogy befogadó környezet van körülöttük. Ebben nagyon nagy felelőssége van a családnak, a barátoknak: ha látják, hogy valaki nagyon begubózik, akkor segíteni kell őt kilendíteni ebből az állapotból.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.