A miniszterelnök-helyettes azt mondta, a tanácskozás legfontosabb eredménye, hogy a korábbi előkészítő szakértői egyeztetés után már hivatalosan is megkezdődtek a tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő átfogó adatvédelmi egyezményről. Ezzel kapcsolatban úgy értékelte: „várhatóan nehéz tárgyalásoknak nézünk elébe”. Mint magyarázta, általában nehézzé teszi a tárgyalások menetét, hogy az EU nevében tárgyaló bizottságnak 27 tagállam nemzeti álláspontját is képviselnie kell. Az EU-nak ugyan megvan a mandátuma a tárgyalásokhoz, a 27 a tagállam megegyezett erről, „de az Egyesült Államok és az EU között még sok kérdésben egyeztetni kell” – tette hozzá.
Kifejtette: több tagállamnak, köztük Magyarországnak is van már kétoldalú adatvédelmi megállapodása az Egyesült Államokkal, és az egyik érzékeny kérdés éppen az, hogy az EU és az Egyesült Államok közötti majdani adatvédelmi keretegyezmény mennyiben érintse a korábbi kétoldalú megállapodásokat; erről eltérők a nézetek.
A miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a találkozón áttekintették a belbiztonsági és belügyi együttműködés meghatározó kérdéseit. Szót ejtettek azokról az EU-tagállamokról is, amelyekkel szemben az USA még vízumkényszert tart fenn; ebbe a körben tartozik az EU következő félévi soros elnökségét ellátó Lengyelország is. A magyar és az amerikai miniszterek, valamint az érintett EU-biztosok ugyancsak egyeztettek arról, hogy az észak-afrikai helyzettel kapcsolatban milyen lehetőségei vannak az együttműködés kiszélesítésének.
Kokaincsempészet, terrorizmus – súlyos gondok
Robert Wainwright, az EU rendvédelmi ügynöksége, az Europol igazgatója azt mondta: az Európai Uniónak sokkal szorosabb partnerséget kell kialakítania az Egyesült Államokkal, erősebb transzatlanti együttműködésre van szükség a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemben. Wainwright – aki szintén részt vett az amerikai–uniós bel- és igazságügyi miniszteri találkozóján – a legsúlyosabb gondok között említette a kokaincsempészetet, a terrorizmust, és úgy fogalmazott, az EU egyre növekvő aggodalommal figyeli az észak-afrikai eseményeket, amelyek nyilvánvaló hatással lesznek az unió belső biztonsági helyzetére.
Utalt a tömeges bevándorlás jelenségére, és azt mondta: „tudjuk, bizonyítékaink vannak arra, hogy az alvilági bűncsoportok kihasználják ezt a helyzetet, embereket csempésznek Európába”. Kijelentette, az EU-nak együtt kell működnie az észak-afrikai országok hatóságaival és a transzatlanti partnerekkel, hogy meg lehessen birkózni ezzel a kihívással.
Az internetes bűnözéssel kapcsolatban elmondta: az EU-ban az utóbbi hetekben egy összehangolt műveletben sikerült hétszáz gyermekpornográf oldalt azonosítani. Az Europol irányításával egy egész Európára kiterjedő akció keretében több mint kétszáz gyereket mentettek meg, ez volt az elmúlt évek egyik legjelentősebb nemzetközi rendőri akciója – mondta. Rámutatott: a fellépés is azt jelzi, hogy az internet valódi társadalmi problémává kezd válni, a bűnözők egyre nagyobb mértékben visszaélnek a világháló adta lehetőségekkel.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.