Drága volt a Való Világ – 144 milliót fizet az RTL Klub

Összesen mintegy 144 millió forint büntetést rótt ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság médiatanácsa az RTL Klub Való Világ című műsora 4. szériája novemberi és decemberi adásainak szabálysértései miatt – jelentette be a médiatanács szóvivője szerdán Budapesten, a testület ülése után tartott sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 05. 11. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sorozat vizsgálata nyomán hozott döntésről elmondta: az RTL Klub a műsor sugárzása előtt etikai kódexben vállalta bizonyos szabályok betartását. A negyedik szériára azonban ennek ellenére számos nézői panasz érkezett – közülük 127 írásban – a médiatanácshoz erre az időszakra vonatkozóan. A médiatanács decemberben határozatot hozott a panaszok kivizsgálására a Való Világ 4. teljes műsorfolyamát érintően. Ez azt jelenti, hogy a műsorfigyelők hivatalból az adásokat percről percre vizsgálták és elemezték.

A mostani döntés-előkészítő anyagban kizárólag a novemberi és decemberi vizsgálatok szerepelnek – hívta fel a figyelmet Kiricsi Karola. A médiatanács a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezések megsértése miatt összesen csaknem 130 millió forintos büntetést szabott ki: ezen belül a műsorok rossz korhatári besorolása miatt 110 millió 354 ezer forint kötbért szabtak ki, illetve az előzetesek rossz időpontban való sugárzása miatt további 19 millió 312 ezer forint büntetést állapítottak meg.

A szóvivő elmondása szerint a szolgáltató a „12 éven aluliak számára csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott” besorolást használta. Tavaly novemberben és decemberben azonban negyven alkalommal sértette meg ezt a korhatári besorolást a műsorfolyamban megjelenő tartalmakkal – mutatott rá, hozzátéve: „szinte lehetetlen felsorolni azokat az eseteket, amelyek miatt a médiatanács a bírságokat kiszabta”.

Halmozták az agressziót és a szexet

A médiatanács összességében megállapította, hogy a műsorra jellemző volt „a hatásvadász feldolgozási mód”, és halmozottan megjelent benne az agresszió, a hisztéria, a szexualitás, az intrika, a trágárság, illetve az alkohol- és cigarettafogyasztás. Mindezek alkalmasak voltak a kiskorúak személyiségfejlődésének súlyos, negatív befolyásolására, ezek alapján a médiatanács határozata szerint ezeket a műsorokat „16-os karikával kellett volna ellátni, azaz 3-as kategóriába kellett volna sorolni”. Mint mondta, az összeg nagyságát az is indokolja, hogy sok kiskorú láthatta a vizsgált időszakban ezeket az adásokat és műsorelőzeteseket.

Ennek alátámasztására Kiricsi Karola elmondta, hogy adataik szerint december 20-án a 19 órától sugárzott adást 288 808 4–12 év közötti gyermek nézhette. A médiatanács szerdán azt is megállapította, hogy az egyes epizódok műsorelőzeteseit az azokhoz fűződő hibás életkorhatári besorolás miatt rossz időpontban sugározta az RTL Klub. Ez összesen több mint száznegyven alkalommal történt meg – tette hozzá. Megemlítette, hogy a reklámszabályokat 377-szer sértette meg a Való Világ 4. november–decemberben az akkori szabályozás alapján. Január 1-től azonban az életbe lépett új médiatörvény megengedőbb szabályokat alkalmaz a reklámok, kereskedelmi közlemények megjelenítésével kapcsolatban – hívta fel a figyelmet a szóvivő, majd hozzáfűzte: a médiatanács ugyanakkor nem tudott eltekinteni a decemberig sugárzott műsorokban közölt reklámok jogsértésének szankcionálásától.

Kiricsi Karola enyhítő körülményként említette, hogy a médiatanács nem a jogsértések számát (377), hanem csupán a jogsértő adások számát (38) vette figyelembe a bírság kiszabásakor. További enyhítést eredményezett a szankció kiszabásánál, hogy a lehetséges maximális pénzbüntetés egy százalékát szabta ki a médiatanács, így jött ki a 14 millió forintos pénzbüntetés a reklámszabályok megsértése miatt.

Az IKSZ üdvözli a bírságot

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) megelégedéssel értesült arról, hogy a médiahatóság 144 millió forintos bírsággal sújtotta az RTL Klub Való Világ című sorozatát, melynek csaknem negyven adásában találtak törvénysértést. A Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági szervezete szerint a végül kiszabott 144 millió forintos bírság a jövőre nézve kellő visszatartó erőt jelenthet.

Stágel Bence, a szervezet elnöke a döntés után szerdán az MTI-nek felidézte, hogy az IKSZ korábbi felhívásában szankció alkalmazását kérte a médiahatóságtól a műsor ellen, és arra bátorította a jóérzésű embereket, hogy élve az új médiatörvény adta lehetőséggel tegyenek bejelentést a hasonló család- és erkölcsromboló műsorok ellen. A Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági szervezete a médiahatóságtól a középmértéket meghaladó, példaértékű büntetés kiszabását kérte.

Hozzátette: a Való Világhoz hasonló reality-műsorokban a szereplők kihasználtan nemcsak a maguk, hanem – a producerekkel közreműködve – tulajdonképpen a nézők emberi méltóságát is meggyalázzák, hasonlóan azokhoz a beszélgetős műsorokhoz, ahol kiárusítják az emberek sorsát és nyomorúságát. Az IKSZ álláspontja szerint a nézők nem azért fogyasztanak „médiaszemetet”, mert erre van igényük, hanem azért, mert ezt teszik eléjük. Ha kialakulna egy széles és mélyen tagolt médiapiac, amelyben az egyetemes és nemzeti kultúra elemei képeznék a „mainstream” vonalat, akkor az olyan nyomasztó műsorok, mint a Való Világ, a perifériára szorulnának. Kiemelte: szakértők álláspontját osztják, ezt a célt csak megfelelő médiaszabályozással lehet elérni, amit a most hatályba lépő médiatörvény végre megteremt.

Stágel Bence szerint a nemzetközi példák azt mutatják, hogy megfelelő szabályozással sikeresen lehet integrálni a kínálatba értékeket közvetítő tartalmakat. Nem véletlen, hogy a britektől a németekig mindenhol népszerűek a nemzeti kultúra kortárs kultúrába igényesen visszalopott elemei – mutatott rá. Kitért arra is, hogy a médiahatóság kiemelt szerepe azt felügyelni, hogy az egyetemes és nemzeti kultúra újra hangsúlyosan megjelenjen az audiovizuális környezetben. Nálunk ugyanis túl kicsi a piac ahhoz, hogy ezek maguktól megjelenjenek. Ha ezt a kötelezettséget egy csatorna nem akarja bevállalni, akkor jogi eszközökkel korlátozni kell, teret engedve egy olyan új csatornának, ami ezt majd vállaltan megteszi.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.