Ha kell, szétbontják az eddigi követeléscsomagjukat

Elfogadhatatlan a szakszervezetek számára az a kormányzati szándék, miszerint valamilyen formában felülvizsgálnák a nyugdíjkorhatár elérése előtt szolgálati nyugdíjba vonult fegyveres és rendvédelmi dolgozók státuszát – nyilatkozta a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában hétfő este Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, és Mészáros Melinda, a Honvédszakszervezet alelnöke.

MNO
2011. 05. 10. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendvédelmi területen harmincezer, honvédségi területen tízezer embert érintene a kormánynak az a terve, amely szerint valamilyen módon felülvizsgálnák a szolgálati nyugdíjba vonult, de az öregségi nyugdíjkorhatárt még el nem ért kollégák státuszát. Elképzelhetetlennek tartjuk, hogy ennyi embernek beosztást és munkát tudnak biztosítani, miközben a közszférában leépítések zajlanak – nyilatkozta Kónya Péter a Közbeszéd stúdiójában.

A szakszervezeti vezető hozzátette: elhangzott a belügyminisztertől, hogy az ilyen módon visszahívott rendvédelmiseket a közmunkaprogramokban kívánják majd alkalmazni. „Nem mint kaszásokat és szemétszedőket, hanem például mint irányítókat, egyenruhában” – tette hozzá a szakszervezeti vezető. Azon túl, hogy az újbóli foglalkoztatás megvalósítására nem látnak ésszerű módot, további probléma, hogy az illető személyek törvényben garantált módon vonultak szolgálati nyugdíjba; vagy azért, mert egészségkárosodás miatt alkalmatlanná váltak a szolgálatra, vagy önhibájukon kívül megszűnt a beosztásuk. Ezek után belenyúlni az egzisztenciájukba, a családok életébe, úgy, hogy visszamenőleges hatállyal megszüntetik a szerzett jogaikat – ezt elképzelhetetlennek tartjuk – hangoztatta Kónya Péter. Szerinte a megoldás az lenne – amennyiben szükség van ezen emberek munkájára és szaktudására –, hogy biztosítsanak számukra olyan fizetést, amiért önként visszatérnek a szolgálatba.

Mészáros elégedetlen volt

A honvédségi szakszervezet több szempontból is csalódott a belügyminiszterrel folytatott legutóbbi informális egyeztetés kapcsán – tette hozzá az elhangzottakhoz Mészáros Melinda, a Honvédszakszervezet alelnöke; a belügyminiszter ugyanis az ő esetükben a honvédelmi tárcával javasolt megbeszéléseket, így ők csupán hallgatóságként ülték végig a tanácskozást. Mint mondta: a demonstráció estéjén a Kossuth téren úgy ítélték meg: Pintér Sándor a kormányzat képviseletében hívta meg az ott lévő szakszervezetek vezetőit az egyeztetésre. Kiderült azonban, hogy ő kizárólag a rendvédelmi szféra szakszervezeti vezetőivel kívánt informális beszélgetésre leülni – tette hozzá Mészáros Melinda.

Megjegyezte: a kormányzat részéről ki kellene végre jelölni azt a tárgyalócsoportot vagy azt a felhatalmazással bíró személyt, aki a fegyveres és rendvédelmi szféra szakszervezeti vezetőivel leülhetne tárgyalni az általuk felvetett markáns kérdésekről. A szerzett jogokból a honvédek sem engednek.

A Honvédszakszervezet alelnöke úgy látja: ha kell, szétbontják az eddigi követeléscsomagjukat, és készek külön-külön is tárgyalni az egyes pontokról, de ez attól függ, hogy „milyen kártyákat terít eléjük” a kormányzat. Mint mondta: nem ismerik a kidolgozás alatt álló közszolgálati életpályamodellt, amely a rendvédelmi és fegyveres pályákon túl például a pedagógus- és az orvosi pályákat is szabályozná. Hozzátette: megkezdték a tárgyalások a HM kabinetfőnökével, és arra is ígéretet kaptak, hogy még a szerdai kormányülés előtt találkozhatnak Hende Csaba honvédelmi miniszterrel. Ezen túl kezdeményezték a honvédelmi érdekegyeztető fórum soron kívüli összehívását, amit május 17. előtt még meg kell tartani.

„Egy dolgot azonban nagyon határozottan le kell szögeznünk: abból az állomány nem tud engedni, hogy megvédjük mindazokat a szerzett jogokat, amikkel jelenleg rendelkeznek” – tette hozzá Mészáros Melinda.

Kónya átérezte a hangulatot

A pénteki demonstráció felvételein látszik: nem volt igazán békés jellegű a tüntetés. Hogyan értette azt, hogy nem tudják biztosan garantálni a további tüntetések békés jellegét? – tette fel a kérdést Kónya Péternek a Közbeszéd. – A demonstrációs bizottság vezetőjeként átéreztem azt a hangulatot és azt a fajta elszántságot a kollégáimban, akik azt mondták: bármilyen áron megvédik a törvényben garantált jogaikat. Hajszálon múlt, hogy sikerült megőrizni a demonstráció békés jellegét. De azt gondoljuk, hogy ha továbbra sem vezetnek eredményre a tárgyalások, akkor mi, szakszervezeti vezetők nem fogjuk tudni visszafogni a kollégáinkat – szögezte le Kónya Péter a Közbeszéd stúdiójában.

Az adásban azonban arról is beszélt: abban bíznak, hogy a kormányzat megértette az üzenetüket, miszerint nem tudják elfogadni a Széll Kálmán-tervben velük kapcsolatban kijelölt irányvonalat, és mihamarabb érdemi tárgyalások kezdődnek a kormányzattal.

(Duna TV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.