Felszentelését sok száz hívő előtt tartották szombaton Miskolcon, a Búza téri templomban, a háromórás szertartást a székesegyház előtt felállított kivetítőkön mintegy másfél ezren követték végig. A szertartáson Juliusz Janusz apostoli nuncius olvasta fel XVI. Benedek pápa bulláját, az egyházfő Orosz Atanázt március 5-én nevezte ki a miskolci exarchátus (részegyház, egyházi szervezet) püspöki vezetőjévé, és a Márvány-tenger közelében lévő Panium (Panidosz) címzetes püspöki székét adományozta neki.
A püspöki szentelésen részt vettek a történelmi egyházak képviselői, köztük Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, Csomós József a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke; külföldről is több egyházi méltóság érkezett. A püspöki szentelést Cyril Vasil érsek, a Keleti Kongregáció titkára, Jan Babják eperjesi érsek-metropolita és Kocsis Fülöp hajdúdorogi megyés püspök végezte. Ezt követően öltötte magára a püspöki ruhát Orosz Atanász, és vette át a titulus jelképeit.
A szentmisén Erdő Péter egyebek mellett azt mondta: az apostoli exarcha a rábízott részegyházat Szent Péter utódjának nevében és bizalmából vezeti, „püspökként azonban különösen is Krisztust, a jó pásztort jeleníti meg hívei körében”.
Az 51 éves Orosz Atanázt 1985-ben szentelték pappá Budapesten. A görög katolikusoknak Magyarországon két területi szervezetük van: a Hajdúdorogi Egyházmegye és a Miskolci Apostoli Exarchátus. Korábban Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök volt egyúttal a miskolci apostoli kormányzó is. Magyarországon mintegy 300 ezren gyakorolják a görög katolikus vallást, többségük az ország északkeleti régiójában, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Hajdú-Bihar megyében él.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.