Szijjártó: Értelmetlen az egyetemek bezárásáról spekulálni

A miniszterelnök szóvivője szerint mindaddig, amíg a kormány sem tárgyalta a témát, teljesen értelmetlen és felesleges dolog egyetemek bezárásáról spekulálni. • Együtt keresnék a szükségszerű racionalizálás útjait • „A legkisebb fájdalommal” végeznék el a racionalizálást

MNO
2011. 05. 05. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter ezt csütörtökön nyilatkozta az MTI-nek annak kapcsán, hogy a felsőoktatási intézmények átalakításáról szóló, szerdán napvilágot látott koncepcióról több nyilatkozat is született. Az állami fenntartású felsőoktatási intézmények jövőjének kérdését az Origo.hu vetette fel szerdán. A hírportál birtokába jutott koncepció szerint a mostani 29 állami fenntartású felsőoktatási intézmény helyett mindössze 16 maradna (12 egyetem és négy főiskola).

Úgy tudják, az oktatási államtitkár a múlt héten egyeztetésre hívta a terv szerint megmaradó Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem vezetőjét. A 12. egyetem a még nem létező Nemzeti Közszolgálati Egyetem lenne.

A hónap végén tárgyalhatják

A kormány várhatóan május végén tárgyalja a felsőoktatási koncepciót – közölte szerdán az MTI-vel a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, cáfolva, hogy a kabinet már döntött volna felsőoktatási intézmények bezárásáról. Több rektor is megerősítette ugyanakkor az MTI-nek, hogy az oktatási államtitkárság a múlt héten egyetemi vezetőkkel egyeztetett a felsőoktatási intézmények új struktúrájának koncepciójáról. Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár csütörtök reggel az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a Corvinus egyetem állami támogatásának esetleges megszüntetésére vonatkozó kérdésre reagálva úgy fogalmazott, az „nagyon messze van attól, hogy javaslat legyen”, erre a kérdésre egy-két hónapon belül születhet válasz.

Hiller István szerint a magyar felsőoktatás elleni merénylet volna a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) megszüntetése. Az MSZP humánpolitikai kabinetvezetője csütörtökön sajtótájékoztatón azt mondta: a felsőoktatás szétverésének, a rektorok és professzorok megalázásának szándékát tükrözi a koncepció.

A Fidesz frakcióvezetőjével tárgyalna az új felsőoktatási törvény koncepciójáról és az intézményrendszer tervezett átalakításáról a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete. Kis Papp László, a tömörülés elnöke az MTI-nek csütörtökön elmondta, már megkeresték Lázár Jánost, a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetőjét, s azt kérték, üljenek le tárgyalni, hogy elmondhassák véleményüket. Az érdekvédelmi szervezet elnöke az előző nap nyilvánosságot kapott, a felsőoktatási intézmények átalakításáról szóló koncepcióról azt mondta: „arcul csapta” őket a hír. A tervezett lépésekkel nem értenek egyet, és azonnal tárgyalni akarnak – közölte.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.