A magyar sajtó teljes mértékben szabad, aggodalomra semmi ok

A kormányzati kommunikációs államtitkár szerint a Freedom House (FH) hétfőn közzétett jelentése figyelmen kívül hagyja az Európai Bizottság megállapításait a magyar médiatörvényről, és ellentmond a jogvédő szervezet saját, májusi sajtószabadság-jelentése Magyarországról szóló állításának is. Kovács Zoltán az MTI-nek azt mondta: Magyarországon a sajtó teljes mértékben szabad, semmi ok a megfogalmazott aggodalmakra.

MNO
2011. 06. 28. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az általa vizsgált hét kategória közül négyben állapított meg visszalépést a közép- és kelet-európai országok, valamint a volt Szovjetunió tagállamai demokratikus fejlődésének tavalyi fejleményeit értékelő, Nations in Transit 2011 című, hétfőn közzétett éves jelentésében a Freedom House. A washingtoni központú, független nemzetközi jogvédő szervezet jelentése egyebek mellett azt állapította meg, hogy az EU-tagország Magyarországon a demokratikus kormányzásban és a média függetlenségében jelentős „visszaesés” történt.

A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: a FH-jelentés abból a szempontból meglepő, hogy ellentmond a szervezet saját, májusi, sajtószabadságról szóló jelentésének, amelyben „egyértelműen le van írva, hogy Magyarországon a sajtó szabad”. Kovács Zoltán felidézte, január elején olyan címlapokkal jelentek meg lapok Magyarországon és Nyugat-Európában, amelyek azt vizionálták, hogy megszűnt a sajtószabadság Magyarországon. Az azóta eltelt időszak és a jelen állapot is azt mutatja azonban, hogy Magyarországon a sajtó teljes mértékben szabad, és semmi ok a megfogalmazódó aggodalmakra – jelentette ki. Ugyanakkor a FH-jelentés – folytatta – nem meglepő abban az értelemben, hogy „egyértelműen és tendenciózusan tükröződik benne” az év első részében Magyarországgal kapcsolatban tapasztalt, „szisztematikusan felépített szempontrendszer”, amely alapján mindennek a lehető legnegatívabb olvasata van.

A jelentésnek a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos megfogalmazásaira az államtitkár úgy reagált: a FH figyelmen kívül hagyja az Európai Bizottság megállapítását, amelyben a testület rögzítette, hogy a médiatörvény minden szempontból megfelel azoknak az európai értékeknek, amelyek az unióban a sajtó szabályozásával összefüggésben megjelennek. Kovács Zoltán megjegyezte azt is, hogy a médiatörvény rendelkezései alkalmazásának nagy része július 1-jétől hatályos, vagyis a jogvédő szervezet jelentésében foglaltak vélekedéseken, nem pedig tényeken alapulnak. Kitért arra is, „nem emlékszünk arra”, hogy a 2006-os eseményekkor – „a csalással megnyert választásokkor”, a rendőrök utcai brutalitásakor, az arról tudósító újságírók rendőrök általi zaklatásakor – az aggodalmak ilyen élesen jelentek volna meg a FH vagy más szervezet kinyilatkoztatásaiban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.