„A magyar városközpontok egyre szebbek, európaibbak”

Látható a fejlődés Szekszárdon, a magyar városközpontok egyre szebbek, európaibbak – mondta a Schmitt Pál köztársasági elnököt országjárásának ötödik állomására szerdán elkísérő Scmhittné Makray Katalin az MTI-nek a tolnai megyeszékhelyen. • Schmitt hiányolja az önbizalom és a fizikai állóképesség fejlesztését + Videó

MNO
2011. 06. 01. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök felesége a város és környéke jeles kulturális helyszíneit, valamint az európai uniós támogatással nemrég elkészült bátaszéki óvodát kereste fel Csillagné Szántó Polixénának, a szekszárdi önkormányzat kulturális bizottsága elnökének a kíséretében. Schmittné Makray Katalin útja elsőként a Babits Mihály Emlékházba vezetett, ahol Lovas Csilla főmuzeológus mutatta be a Baka István-, a Dienes Valéria- és a Babits-kiállítást. A múzeum vezetője beszámolt arról, hogy a költő szülőházában 1982-ben megnyílt Babits-múzeum anyagát 2008-ban újították fel, azóta egy Babitsról 1936-ban készült mozgóképfelvétel is látható a kiállításon. A köztársasági elnök felesége – aki először látta itt a Babits-relikviákat – a múzeum interaktív kiállításán nemcsak a digitalizált filmet nézte meg, hanem Babits hangján az Esti kérdés című vers részletét is meghallgatta. A vendégkönyvbe írt bejegyzésében megköszönte az „időutazást”, és gratulált a szép és méltó kiállításhoz. Ezt követően a Magyarországi Német Színházában (Deutsche Bühne Ungarn – DBU) a Kunst – Művészet című Yasmina Reza-darab részletét tekintette meg Florin Gabriel Ionescu rendezésében, Frank Ildikó igazgató társaságában.

A színház felé vezető úton gyermekkori emlékeit is felidézte; mint mondta, szekszárdi nagyszülei révén kötődik a városhoz, 1945-től egy éven át a mai DBU-hoz közeli, Garay téri épületben élt családja, és később nyaranként sok időt töltött a tolnai megyeszékhelyen. Az előadásról az MTI-nek azt mondta: érdekes, elgondolkodtató darab volt; majd megjegyezte, hogy bár tudja, Magyarországon sok német ajkú él, a közelmúltban fogalmazódott meg benne a kérdés, hogyan működik a DBU, és meg tudnak-e élni. „Ahogy hallottam, a német színház a megye egyetlen önkormányzati támogatással működő színháza, biztosítva van a működése, azt is látom, hogy kis stáb készíti a műsorokat a kicsi, bensőséges színházban” – fogalmazott.

Az államfő felesége rövid látogatást tett Szekszárd legnépszerűbb gyűjteményében, a Petrits Mézeskalács Múzeumban is, ahol a tulajdonos, Petrits József gyertyaöntő és mézeskalács-készítő mester mutatta be az 1825-ig visszavezethető családi vállalkozást. A múzeumot eddig közel 600 ezren nézték meg; a vendégekhez hasonlóan Schmittné Makray Katalin cukormázzal díszíthetett egy mézeskalácsszívet Petrits Szilveszter, a családfő szintén mézeskalács-készítő fia segítségével.

A program következő állomásán, Decsen, a „Sárköz fővárosában” a Sárközi Babamúzeumot kereste fel, ahol Baloghné Medgyesi Zsuzsanna alpolgármester – sárközi viseletben – köszöntötte. Farkasné Pál Bözsi, a népművészet mestere a kétszáz, saját készítésű babát felvonultató múzeumban a díszes női népviseletéről ismert tájegység folklórját mutatta be az államfő feleségének a születéstől a halálig. „Jártamban-keltemben láttam olyan közösségeket, amelyek önmaguktól is jól működnek, önmaguktól is őrzik a hagyományokat, a babamúzeumtól a német nemzetiségi nevelést nyújtó bátaszéki óvodáig” – mondta Tolna megyei látogatásáról az MTI-nek Schmittné Makray Katalin.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.