„A magyar városközpontok egyre szebbek, európaibbak”

Látható a fejlődés Szekszárdon, a magyar városközpontok egyre szebbek, európaibbak – mondta a Schmitt Pál köztársasági elnököt országjárásának ötödik állomására szerdán elkísérő Scmhittné Makray Katalin az MTI-nek a tolnai megyeszékhelyen. • Schmitt hiányolja az önbizalom és a fizikai állóképesség fejlesztését + Videó

MNO
2011. 06. 01. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök felesége a város és környéke jeles kulturális helyszíneit, valamint az európai uniós támogatással nemrég elkészült bátaszéki óvodát kereste fel Csillagné Szántó Polixénának, a szekszárdi önkormányzat kulturális bizottsága elnökének a kíséretében. Schmittné Makray Katalin útja elsőként a Babits Mihály Emlékházba vezetett, ahol Lovas Csilla főmuzeológus mutatta be a Baka István-, a Dienes Valéria- és a Babits-kiállítást. A múzeum vezetője beszámolt arról, hogy a költő szülőházában 1982-ben megnyílt Babits-múzeum anyagát 2008-ban újították fel, azóta egy Babitsról 1936-ban készült mozgóképfelvétel is látható a kiállításon. A köztársasági elnök felesége – aki először látta itt a Babits-relikviákat – a múzeum interaktív kiállításán nemcsak a digitalizált filmet nézte meg, hanem Babits hangján az Esti kérdés című vers részletét is meghallgatta. A vendégkönyvbe írt bejegyzésében megköszönte az „időutazást”, és gratulált a szép és méltó kiállításhoz. Ezt követően a Magyarországi Német Színházában (Deutsche Bühne Ungarn – DBU) a Kunst – Művészet című Yasmina Reza-darab részletét tekintette meg Florin Gabriel Ionescu rendezésében, Frank Ildikó igazgató társaságában.

A színház felé vezető úton gyermekkori emlékeit is felidézte; mint mondta, szekszárdi nagyszülei révén kötődik a városhoz, 1945-től egy éven át a mai DBU-hoz közeli, Garay téri épületben élt családja, és később nyaranként sok időt töltött a tolnai megyeszékhelyen. Az előadásról az MTI-nek azt mondta: érdekes, elgondolkodtató darab volt; majd megjegyezte, hogy bár tudja, Magyarországon sok német ajkú él, a közelmúltban fogalmazódott meg benne a kérdés, hogyan működik a DBU, és meg tudnak-e élni. „Ahogy hallottam, a német színház a megye egyetlen önkormányzati támogatással működő színháza, biztosítva van a működése, azt is látom, hogy kis stáb készíti a műsorokat a kicsi, bensőséges színházban” – fogalmazott.

Az államfő felesége rövid látogatást tett Szekszárd legnépszerűbb gyűjteményében, a Petrits Mézeskalács Múzeumban is, ahol a tulajdonos, Petrits József gyertyaöntő és mézeskalács-készítő mester mutatta be az 1825-ig visszavezethető családi vállalkozást. A múzeumot eddig közel 600 ezren nézték meg; a vendégekhez hasonlóan Schmittné Makray Katalin cukormázzal díszíthetett egy mézeskalácsszívet Petrits Szilveszter, a családfő szintén mézeskalács-készítő fia segítségével.

A program következő állomásán, Decsen, a „Sárköz fővárosában” a Sárközi Babamúzeumot kereste fel, ahol Baloghné Medgyesi Zsuzsanna alpolgármester – sárközi viseletben – köszöntötte. Farkasné Pál Bözsi, a népművészet mestere a kétszáz, saját készítésű babát felvonultató múzeumban a díszes női népviseletéről ismert tájegység folklórját mutatta be az államfő feleségének a születéstől a halálig. „Jártamban-keltemben láttam olyan közösségeket, amelyek önmaguktól is jól működnek, önmaguktól is őrzik a hagyományokat, a babamúzeumtól a német nemzetiségi nevelést nyújtó bátaszéki óvodáig” – mondta Tolna megyei látogatásáról az MTI-nek Schmittné Makray Katalin.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.