A magyarok fele pozitívan értékelte az EU-elnökséget

A magyarok fele sikeresnek tartja a soros magyar EU-elnökséget, ugyanakkor tízből heten egyetlen eseményt vagy eredményt sem tudnak megnevezni az elnökségi félév időszakából – áll a Policy Solutions és a Medián legfrissebb közös kutatásában.

MNO
2011. 06. 29. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország június végén záruló soros elnökségét a válaszadók 49 százaléka tartja sikeresnek, 27 százaléka sikertelennek. Az elmúlt hat hónapot a Fidesz szavazói értékelik a legkedvezőbben (82 százalék). Az ellenzéki pártok szavazói közül csak a szocialista szimpatizánsok között vannak relatív többségben (50 százaléknyian) azok, akik sikertelennek tartják a magyar elnökséget – olvasható az MTI-hez szerdán eljuttatott tájékoztatóban.

Mint írták, az LMP szavazói (53 százalék) és a Jobbik támogatói (46 százalék) között is gyakoribb az a vélemény, hogy a soros elnökség inkább sikeres volt, mint sikertelen. Az utóbbi fél évet sikeresnek tartók között az „enyhén pozitív” értékelés írja le a legjobban a hangulatot: teljesen sikeresnek a soros elnökséget az ellenzéki pártok szavazói közül szinte senki és a Fidesz szavazóinak is mindössze 14 százaléka tartja.

A kutatás szerint a magyar soros elnökség utolsó hónapjában az állampolgárok 80 százaléka tudta fejből, hogy ezt a pozíciót Magyarország töltötte be 2011 első felében. Mint írták, a 2010. decemberi kutatásban még csak 45 százalék tudott arról, hogy Magyarország milyen szerepet kap majd a következő hónapokban. A kutatás rámutat: az a tény, hogy „viszonylag sokan hallottak a soros elnökségről, nem jelenti azt, hogy a magyarok tisztában lennének az elmúlt hat hónap főbb eseményeivel vagy eredményeivel”.

Gödöllő sokakban „megmaradt”

A megkérdezettek 67 százaléka nem tudott egyetlen eseményt vagy eredményt sem megnevezni a magyar elnökség időszakából. A válaszolni tudók között a legtöbben (26 százalék) azt tudták felidézni, hogy a találkozókat Gödöllőn tartották – olvasható. Az elnökség főbb tartalmi elemei közül a legtöbben a horvát csatlakozási tárgyalásokat (24 százalék) és a romastratégia körüli munkát (23 százalék) említették. A soros elnökséget „politikai szinten hónapokig beárnyékoló – például a médiatörvény vagy az alkotmány körül kipattant – botrányok és bírálatok” csak a teljes népesség 5, a válaszolni tudók 14 százalékának jutottak eszébe.

A kutatás szerint az elmúlt hat hónap nem hozott változást Magyarország uniós tagságának támogatottságában: az uniós elnökség végén ugyanannyian (69 százalék) szavaznának egy képzeletbeli népszavazáson a bentmaradás mellett, mint 2010 végén. A Policy Solutions és a Medián közvélemény-kutatását 2011. június 9–14. között végezte 1200 ember személyes megkérdezésével, reprezentatív mintán.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.