Arccal az új világ felé: vajon merre vezet az út Bábel tornyából?

Románia 2007-ben rátalált arra a csoportra, melyet a Szovjetunió felbomlása óta keresett: az uniós csatlakozással belépett a globalizált államok közösségébe – foglalta össze gondolatait a román kormány főtanácsadója a Külügyi Intézetben kedden megtartott előadásában. Iulian Fota az átalakuló nemzetközi kapcsolatok mellett a globalizáció növekvő problémáira is felhívta a figyelmet.

Gabay Balázs
2011. 06. 01. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Sikerült elérnünk a fő célunkat – utalt az európai integrációra –, tehát akkor hol itt a probléma? – tette fel a kérdést. – A dolog meglehetősen egyértelmű: Románia az uniós csatlakozással egy komplex, ugyanakkor meglehetősen bizonytalan világpolitikai helyzetbe került, mely hatalmas kihívást jelent az ország számára.

Vége a nagy vakációnak

Fota egyedi felosztást alkalmazva, az 1990–2008-ig tartó időszakot szimplán „a nagy vakáció” időszakának nevezte. A kapcsolatok újjáépítése és a demokratikus reformok végrehajtása jellemezte ez idő tájt a kelet-európai térséget, de közben lezajlott egy véres délszláv háború, illetve az unió- és a NATO-bővítés is. Úgy fogalmazott, Kelet-Európában ekkoriban három fő hatás alakította a bel- és külpolitikát: a demokratizálódás, a szabad piac és az USA katonai jelenléte. Ennek a „vakációnak” vetett véget a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság, melyet a diplomata a globalizáció első kritikus évének nevezett. „Az események alakulása alapvető változást idézett elő a nemzetközi kapcsolatok terén. Innentől kezdve ha egy ország nyert valamit gazdasági téren, biztosra lehetett venni, hogy egy másik veszített hatalmából. Teljesen új helyzet állt elő.”

A tanácsadó hangsúlyozta, hogy a nemzetközi politika az 1930-as évek óta nem látott nyomás alá került a krízis eredményeként. India, Kína, Törökország és Brazília kiugró növekedése eközben új kihívás elé állította a fejlett világ országait.

A globalizált államokra váró problémák azonban nemhogy véget értek, de sokasodni kezdtek 2010-ben – fogalmazott Fota, és hozzátette: a tavalyi volt a második kritikus év. Megemlítette többek között a feszült grúz–orosz viszonyt, és az Észak- és Dél-Korea közti összeütközést. Az idei évben sem csökkent a kiélezett nemzetközi kapcsolatok és konfliktusok száma, elég, ha csupán a Szuezi-csatornán áthajózó iráni hadihajókra, vagy a hatalmas erővel kitörő arab forradalmakra gondolunk – fűzte hozzá.

Fota úgy véli, a gazdasági potenciál az „Atlanti-térség” felől egyre inkább a csendes-óceáni térség irányába mozdul el, miközben Európának olyan régi-új, de annál komolyabb problémákkal kell megküzdenie, mint a migráció vagy az átalakuló hatalmi pólusok. Előbbivel kapcsolatban leszögezte, Európának az eddigiek során nem tapasztalt szolidáris szellemben kell reagálnia, befogadóként kell fellépnie. Utóbbi állítás ennél jóval meghökkentőbben hangzott: a diplomata szerint három erőközponttal kell számolni mostantól kezdve: Berlinnel, Ankarával és Moszkvával.

A Bábel-torony

„Nincs többé titkos diplomácia – hangsúlyozta Iulian Fota a közel-keleti kapcsolatokra áttérve. – Az emberek manapság egyszerűen igénylik, hogy értesüljenek a közügyek alakulásáról. A nép hangja jóval erősebben hallatszik, mint korábban. A béke megőrzéséhez és továbbépítéséhez új utakat kell találni.” A Bábel-torony hasonlattal élve úgy fogalmazott, a globális politika világának teljes átalakulása közben a régi rendet egy új váltja fel. A multilaterális, szabályozott alapokon nyugvó kapcsolatok és a nyitottság helyére új elvek lépnek. Az új világrendet immár a nemzetközi verseny, a régiók közti rivalizálás és a merkantilista kapcsolatok határozzák meg.

„Hiszek benne, hogy lehetséges a békés úton megvalósított átmenet, azonban a grúz–orosz háború megmutatta ennek ellenkezőjét is – mondta a diplomata, majd hozzátette: – Románia 1990 óta egyszer sem saját magát helyezte előtérbe, mindvégig a globalizáció irányát kereste. Azt a folyamatot, melyet folyatatnunk kell, és amit nem szabad hagynunk elsüllyedni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.