Az elnökségi trió mindegyike megmentett egy tagállamot

A spanyol–belga–magyar elnökségi trió 18 hónapos együttműködése idején szinte állandó feladatként volt jelen a válságkezelés, amelyet mindhárom ország sikeresen hajtott végre – hangsúlyozta Győri Enikő európai uniós ügyekért felelős államtitkár szerdán Budapesten, a trió záró sajtótájékoztatóján.• Több rangos esemény hívta fel a figyelmet Magyarországra

MNO
2011. 06. 29. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A soros EU-elnökséget 2010 januárjában kezdő Spanyolországra a szorult pénzügyi helyzetbe jutott Görögország, a belga elnökségre Írország, míg a stafétát idén januárban átvevő magyar uniós elnökségre Portugália megmentése hárult – mondta a magyar államtitkár spanyol és belga kollégájával közös tájékoztatóján. Győri Enikő kiemelte: a felmerült problémák orvoslása közben az Európai Unió (EU) óriásit lépett előre a gazdasági kormányzásban.

A magyar államtitkár a Duna-stratégia és a romastratégia elfogadása mellett sikerként értékelte a horvát csatlakozási tárgyalások lezárását, amely véleménye szerint a szükséges felkészülésre ösztönzi majd a többi nyugat-balkáni országot.

Kérdésre válaszolva kifejtette: az unióban sok még a tennivaló az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatban, erre rávilágított a németországi hasmenésjárvány is.

Diego López Garrido spanyol EU-ügyi államtitkár „felejthetetlennek” nevezte a lisszaboni szerződés hatálybalépésével létrejött elnökségi trió intézményének elmúlt másfél évét, és megjegyezte, hogy a három ország közötti szoros együttműködés lehetővé tette a 18 hónappal ezelőtt meghatározott célok teljesülését. Az államtitkár szerint kimagasló siker a gazdasági kormányzás kialakítása, ezzel – mint mondta – az EU-ban a monetáris unió után gyakorlatilag megvalósult a gazdasági unió is.

A spanyol államtitkár a trió idején adódó pénzügyi problémák mellett utalt a további krízishelyzetekre is, példaként említve az orosz–ukrán gázválságot, a légi közlekedésben az izlandi vulkáni hamu miatti fennakadásokat és a májusban kitört hasmenésjárványt. Mint hangsúlyozta, ezeket a problémákat európai szinten abban a paradox helyzetben kellett megoldania a soros elnökségnek, hogy az unió erre valójában nem is ad törvényes felhatalmazást.

Diego López Garrido örömét fejezte ki amiatt, hogy az EU csúcsintézményei és az európai polgárok között a trió céljainak megfelelően szoros kapcsolat alakult ki. Az államtitkár hiányolta ugyanakkor a kellő haladást a közös külpolitikában és a tagállamok kölcsönös megsegítéséről szóló, úgynevezett szolidaritási záradék, valamint a nőkkel szembeni erőszak elleni harcot középpontba állító uniós védelmi rendelet érvényesítésében.

Olivier Chastel belga EU-ügyi államtitkár szintén méltatta a trió teljesítményét az elmúlt másfél évben felmerült problémákra közösen kidolgozott megoldások miatt. Külön kitért a magyar elnökségre, amely – mint mondta – mindenki számára meglepetést okozott, hiszen ahhoz képest, hogy Magyarország most először vette át a stafétabotot, kifogástalanul látta el a feladatot, így semmi különbséget nem lehetett érezni a trió tagjainak munkája között.

A belga államtitkár emellett jelentős eredményként könyvelte el, hogy Horvátország karnyújtásnyira van az uniós tagságtól annak köszönhetően, hogy az utóbbi 18 hónapban lezárták a csatlakozási tárgyalások utolsó 18 fejezetét. Spanyol kollégájához hasonlóan sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a közös külpolitika megteremtésének nem értek a végére, és hogy megoldatlan maradt a bevándorlás kérdése, amelyben véleménye szerint a tagállamok közötti jogharmonizációra van szükség.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.