Szócska Miklós a Semmelweis-tervről szóló kormányhatározat hatályba lépésének alkalmából kijelentette, hogy a koncepció kidolgozása nem titkos műhelymunka, hanem nyilvánosan felvállalt fejlesztési folyamat volt. A koncepció egységes kormányzati támogatást élvez – jelentette ki az államtitkár. A Semmelweis-terv elsődleges feladatairól szóló kormányhatározat kedden jelent meg a Magyar Közlönyben.
A határozat döntései közül egyebek mellett kiemelte, a kormány egyetértett azzal, hogy egy 1-1,6 millió lakos ellátásáért felelős térségi egységekre épülő állami egészségszervezési intézményrendszer jöjjön létre. Döntés született a három fővárosi sürgősségi centrum, valamint az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet megvalósíthatósági tanulmányának elkészítéséről, az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ év végéig történő felállításáról, továbbá a sportegészségügyi ellátórendszer megújításáról is.
Szócska Miklós elmondta: a főváros és vonzáskörzetének átalakításához a források szűkösek. Ezért ennek fedezetére a korábban egészségügyi célt szolgáló intézmények esetleges hasznosításából vagy értékesítéséből nyerhető forrást használnák fel. Az államtitkár itt ismét leszögezte: pénz nem kerül ki az egészségügyből. Ugyanígy az ellátórendszerben keletkezett tartalékokat is az egészségügybe forgatják majd vissza, méghozzá elsősorban a dolgozók bérére. Az Új Széchényi-tervvel rendelkezésre álló forrásokat a jövőben csak a rendszerstratégia mentén lehet igénybe venni – mondta az államtitkár, hozzátéve: a harmadik, negyedik negyedévben olyan népegészségügyi és emberierőforrás-fejlesztést segítő pályázatok jelennek majd meg, amelyek szintén a rendszer átszervezését segítik. Mindezek mellett a kormány a Semmelweis-tervhez kapcsolódó első forrásteremtő lépést is támogatja – mondta Szócska Miklós, utalva a népegészségügyi termékdíj bevezetéséről szóló javaslatra.
Szervezett szűrések következnek
A szaktárca népegészségügyi törekvéseiről elmondta, a szervezett szűrések felé fognak elmozdulni. Ebben sokat segít az, hogy a szűrések a taj-szám alapján már most is követhetőek – tette hozzá. Szócska Miklós szerint az is cél, hogy az ellátórendszerbe kevesebb beteg kerüljön, ezért a prevenció területén is áttörést kell elérni.
Az államtitkár által elmondottakról a bizottsági képviselők közül többen is kifejtették véleményüket. Kovács Tibor szocialista képviselő annak a véleményének adott hangot, hogy amikor a konkrét lépésekre sor kerül, akkor a kormánypárti frakcióban is komoly viták lesznek majd. Nagy Kálmán KDNP-s képviselő azt mondta: a Semmelweis-terv egy további munka forrása, a részletek még kidolgozásra várnak.
Heintz Tamás fideszes képviselő arról beszélt: az alapellátás a fundamentuma az egész rendszernek, ezért az egyes csoportok életpályamodelljeinek megalkotásakor ezt kiemelten kell kezelni. „Ebbe kell kemény milliárdokat fektetni” – fogalmazott. A fideszes képviselő egyúttal azt is javasolta, hogy a nyár végén vagy ősz elején szervezzenek egy humánerőforrás-konferenciát.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.