Egységes európai légteret kell kialakítania a NATO-tagállamoknak

Egységes európai légteret kell kialakítaniuk a tagállamoknak 2020-ig, s az erről szóló tárgyalások már folynak például a NATO és az unió között – mondta Talla István, a NATO Légiforgalom-szervezési Főbizottság elnöke szerdán a fővárosban a bizottság tavaszi ülése után tartott sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 06. 01. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háromnapos konferencia összegzéseként a nyugállományú vezérőrnagy elmondta: a tervek szerint 2020-tól hangolják össze a légiközlekedésre vonatkozó szabályokat, de ekkorra már automatizálják például a repülőgépek egymással és a repülőterekkel való kommunikációját. A modernizáció érinti ezért a repülőtereket, a repülőgépeket és a szabályozást is. A NATO jelenleg az új polgári és katonai rendszer harmonizációján dolgozik – fűzte hozzá.

Az új rendszerről elmondta még azt is, hogy az új automatika, amelyet minden repülőgépbe beszerelnének, nem engedi majd, hogy két repülőgép egy időben egy helyen tartózkodjon. A bizottság foglalkozott még például az afganisztáni légtér kérdésével is; ezt 2014-ig kell visszaadni az afgán erőknek, mert jelenleg Afganisztánban se légtérforgalmi szabályok, se ilyen hatóságok nincsenek.

A bizottság más mellett légvédelmi eszközök telepítésével, a légi forgalom tervezésével, előkészítésével és a rakétavédelemmel foglalkozik. Egy évben két ülésszakot tartanak, az őszit és a tavaszit. A konferencián a NATO-tagállamok és a partnerországok (összesen 35 ország) delegáltjai – főként légügyi szakemberek – vesznek részt – tájékoztatott Talla István.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.