Az Egyesült Államok és Kelet-Közép-Európa együttműködése már sokkal kevésbé függ össze helyi kérdésekkel, sokkal inkább a nemzetközi problémák közös kezelése került előtérbe – mutatott rá Tomicah Tillemann a demokráciáról és az emberi jogokról rendezett tanácskozás szünetében. „Nagy jelentőséget tulajdonítunk a régióhoz fűződő kapcsolatoknak” – mondta, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok ma már sokkal szélesebb spektrumban működik együtt a térség államaival, mint ez korábban lehetséges volt.
Elmondta, hogy az Egyesült Államok a térség országaival több kezdeményezést tett a demokrácia előmozdítására olyan államokban – például Észak-Afrikában, Moldovában, Üzbegisztánban –, ahol még csak elkezdődött a demokratikus átalakulás folyamata. „Kelet-Közép-Európában óriási tapasztalat halmozódott fel ebben, ezt meg kell osztani Észak-Afrika és a Közel-Kelet államaival, szorgalmazzuk ennek átadását” – fűzte hozzá.
Megerősítené az USA elkötelezettségét
Tomicah Tillemann elmondta, hogy az amerikai diplomácia irányítója a Tom Lantos Intézet megnyitására érkezik Budapestre. Ez fontos lehetőség Tom Lantos örökségének ápolására, a néhai magyar származású kongresszusi képviselő rengeteget tett az amerikai–magyar kapcsolatok erősítéséért, valamint a demokrácia és emberi jogok ügyének előmozdításáért – tette hozzá.
Hillary Clinton azért is látogat Budapestre, hogy megerősítse az Egyesült Államok elkötelezettségét a pluralizmus és a demokrácia mellett; egész európai körútján a demokrácia és a civil társadalom erősítésének fontosságára kívánja felhívni a figyelmet, különösen az észak-afrikai, közel-keleti „arab tavasz” eseményeivel kapcsolatban – mondta Tillemann, aki Tom Lantos unokája, jelenleg a civil társadalommal és a feltörekvő demokráciákkal kapcsolatos kérdésekben Hillary Clinton tanácsadója, korábban pedig az amerikai külügyminiszter beszédírója volt.
Még sok a munka
Közép-Európában és Magyarországon a demokráciát illetően az utóbbi 20 évben sok vonatkozásban jelentős a fejlődés, „de még rengeteg munka van”. A megoldandó problémák egy része a keddi konferencia napirendjén is szerepel, ilyen a romaintegráció és a szélsőséges jelenségek, az antiszemitizmus elleni küzdelem – mutatott rá Tomicah Tillemann.
Arra a kérdésre, miképpen segíthet az Egyesült Államok a magyarországi demokrácia erősítésében, a tanácsadó úgy felelt: a segítség jelentős részét a civil társadalom keretében kell nyújtani. Mint fogalmazott, erősíteni kell a kormányzati szférán kívüli civil szervezetek működését, át kell adni az ezzel összefüggő tapasztalatokat. Lényegesnek nevezte, hogy a független vélemények is megjelenhessenek a társadalomban.
„Független hangokkal” is találkozik Clinton
Tomicah Tillemann elmondta, hogy Hillary Clinton Budapesten találkozik a civil társadalom képviselőivel is. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a külügyminiszter külföldi útjain rendszeresen találkozik a „független hangokkal”, olyan emberekkel, akik nem a kormányt képviselik. Kifejtette, az a cél, hogy Clinton ezeken a találkozókon támogassa a kormányzaton kívüli partnereket, és javítsa az együttműködést olyan személyekkel, akik elkötelezettek a demokrácia erősítése mellett.
Az amerikai külügyminiszter tanácsadója a demokratikus ellenzék képviselőinek Hillary Clintonhoz intézett levelével kapcsolatban azt mondta: „tudunk a levélről, és nyilván nagyon is tisztában vagyunk azokkal az aggodalmakkal, amelyek szerepelnek benne”. Hozzátette: az Egyesült Államok nagyon szoros figyelemmel kísérte és kíséri a helyzet alakulását, elkötelezett amellett, hogy a demokratikus elvek érvényesüljenek.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.