Ez mentheti meg Magyarországot

Magyarország térségbeli leszakadásának megfordításához végre be kellene fejezni a lazító-megszorító politika ciklikusságát, valamint változtatni kell az adórendszer túlzott elvonó jellegén és komplexitásán is – mondta el lapunk érdeklődésére Németh Dávid gazdasági elemző annak kapcsán, hogy az idei második negyedévben megállt a hazai gazdaság bővülése, miközben a térségbeli államok lényegesen jobb eredményt tudtak felmutatni.

Kovács András
2011. 08. 20. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölte a magyar gazdaság 2011. második negyedévéről szóló adatokat, mely szerint mindössze másfél százalékkal bővültünk a tavalyi év hasonló időszakához képest, míg az előző három hónaphoz képest stagnálás volt megfigyelhető. Ezzel az eredménnyel sajnos a régióban és az Európai Unióban is legrosszabbul teljesítők közé kerültünk.

Az unióban Portugáliával és Franciaországgal holtversenyben utolsók vagyunk, míg a körülöttünk lévő országok ennél lényegesen nagyobb bővülést tudtak felmutatni az elmúlt időszakban. Szlovákiában az előzetes adatok szerint 3,3, Ukrajnában az idei első hat hónapban 4,4, Romániában éves szinten 1,4, míg Csehországban 0,7 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben az első negyedévhez képest.

A tendencia, miszerint a velünk egy szinten lévő országok gazdasága lényegesen gyorsabban növekszik, mint a magyar, már 2007 elejétől megfigyelhető, és emiatt mostanra Szlovákia is lehagyott minket. Könnyen elképzelhető, hogy ha a mostani folyamatok tartósak lesznek, még többen előznek meg minket, aminek a következményeit egyelőre nem lehet megjósolni.

A fogyasztás a hibás?

Elsősorban a jóval gyengébb hazai fogyasztásnak köszönhető, hogy a hazai gazdaság szerényebben teljesített az idei második negyedévben, mint a régió többi országa – mondta el az MNO-nak Németh Dávid, az ING elemzője. A szakértő rámutatott arra, hogy a térségbeli országokban nem történtek olyan méretű megszorítások az elmúlt években, mint Magyarországon. Kisebb az államadósság, valamint a svájcifrank-alapú hitelek aránya jóval kisebb a régióban, mint nálunk – tette hozzá. Németh kijelentette, hogy ezen tényezők, az erőteljes fiskális kiigazítások és a magas munkanélküliség vezetett el a mai helyzethez.

Az elemző szólt arról is, hogy a térségben azért hagyott le minket egy-két ország, mert nálunk már jóval korábban megjelentek azok a multinacionális cégek, amelyek ott csak később léptek a piacra. Másik nagy különbség, hogy például Szlovákiában jóval kedvezőbb az adórendszer, és sok esetben jobban kiszolgálták a multinacionális cégeket – vélte Németh.

Az oktatás nélkül nem jutunk előbbre

Az ING elemzője úgy véli, hogy Magyarország térségbeli leszakadásának megfordításához végre be kellene fejezni a lazító-megszorító politika ciklikusságát, mivel ez rendkívül károsan hat a gazdaságra. Németh elmondta, hogy ugyanez igaz az adórendszerre is, amelynek a túlzott elvonó jellegén és komplexitásán is változtatni kellene. „Ha versenyképesek akarunk lenni a szomszédainkkal, akkor el kell fogadnunk, hogy ők nálunk alacsonyabb szintű ellátórendszereket tartanak fönn, amit követnünk kellene.”

Az elemző kijelentette, hogy az oktatás és a szakképzés erőteljes fejlesztése nélkül sem juthatunk előbbre. Németh szerint egyedül a hazai infrastruktúra fejlettségében előzzük meg versenytársainkat, de a korábban felsoroltak miatt ezt nem tudjuk kihasználni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.