Zászlót bontott kedd délelőtt Budapesten a Patrióta Európa Mozgalom, amely nem kisebb feladatot tűzött ki maga elé, mint hogy összefogva a kontinens valamennyi civil szervezetét a kontinens közös értékeit hirdeti és védi. A szerveződés két alapítója, Mészáros László (Magyar Polgári Együttműködés Egyesület) és Csizmadia László (Civil Összefogás Fórum – Civil Közéleti Akadémia – Civil Együttműködés Tanácsa) bejelentette, a részt venni kívánó szervezetek és civilek kabátjukra tűznek egy – Európa sokszínűségét és egységét jelképező – virágot, esetleg egy ilyen virágot ábrázoló kitűzőt.
„Európa legnagyobb civil szerveződése lesz ez, több száz civil szervezettel és több százezer csatlakozóval” – mondta az alapítás alkalmával Csizmadia László, hozzátéve: a januári Békemenet is megmutatta, mennyien vannak, akik tántoríthatatlanul bíznak a kormányban és vezetőjében, Orbán Viktorban. „Nem szabad, hogy az Európai Unió vezetőit megtévesszék a 2010-es választásokon vesztes erők képviselői, eljött az összefogás ideje” – hangsúlyozta. A nehézségek legfőbb okának azt látja, hogy a spekulációs tőke sorra uralma alá vonja a demokratikus úton megválasztott kormányokat, emiatt pedig működésbe kell hozni a civil kontrollt. „Támaszkodjunk Európa hagyományos értékeire, mint a család, a nemzet, a hit és a hűség. Szabadítsuk meg Európát a nacionalizmus vádja alól!” – hívta fel a figyelmet Csizmadia László.
A mozgalom ötletgazdája, Mészáros László szintén hangsúlyozta a Békemenet szerepét, hozzáfűzve: a nemzetközi támadások azzal kezdődtek, hogy a 2010-es választási eredményt az egykori állampárt örökösei nem nézték jó szemmel, és riasztották külföldi barátaikat, igaztalan vádakkal illetve a választott magyar vezetőket. „Visszautasítjuk a vádakat, kiállunk Orbán Viktorért, érdekeinkért, a hazáért” – húzta alá Mészáros, figyelmeztetve, hogy az érdekvédelem nem egyszemélyes feladat, „civil szervezeteken keresztül kell hangot adni érdekeinknek. Millióan mutatjuk meg, hogy megvédjük hazánk és Európa közös érdekeit, az emberi jogokat, a hitet, a kereszténységet, az egészséges környezethez való jogot” – fejtette ki. Kérdésre válaszolva elmondta, a mozgalom konkrét tevékenységet önmaga nem fog végezni: „A magyar társadalom felnőtt, a meglévő több mint 400 civil szervezet tevékenységén keresztül fog megnyilvánulni; a magyar társadalom meg tudja szervezni saját akcióit.”
Az eseményen felszólalt Sutarski Konrád, a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára igazgatója, aki a magyar és a lengyel nemzet közti, mindig különös, több évszázados érzelmi kapcsolatra világított rá.
„Az elmúlt évben nehéz volt elképzelni, hogy ilyen széles körű támadás lesz Magyarország ellen. Az utóbbi hónapokban a lengyelek mind jobban felfigyeltek erre, és szélesedő mozgalmak indultak el, az újságok címlapján pedig olyan címeket lehetett olvasni, hogy »El a vörös kezekkel Magyarországtól!« A Békemenet napján Prőhle Gergely külügyminisztériumi helyettes államtitkárral jelent meg interjú a lengyel sajtóban, és a politikus számos félreértést eloszlatott a magyarországi helyzettel kapcsolatban” – tanúskodott a lengyel visszhangról a neves szakember. Elmondta továbbá, hogy a menet napján négy lengyel városban is szolidaritási akciót tartottak. „Lengyelországban liberális kormány van, de nem kozmopolita, hanem nemzeti liberális. Tusk miniszterelnök olyan nyilatkozatot tett, hogy a Magyarország elleni támadás túlzott és hisztérikus. A lengyelek jól emlékeznek arra, hogy 1939-ben a németekkel szövetséges magyarok több mint százezer lengyel menekültet fogadtak be, és 1956-ban is együtt indultunk a felszabadulás irányába” – folytatta Sutarski.
A Gazeta Polska lengyel hetilap kezdeményezéséről is beszámolt, miszerint a lap 260 lengyelországi klubja március 15-ére Magyarország úti céllal felvonulást szervez, „tanúságot téve a két nép barátságáról és Orbán Viktor támogatásáról”; mintegy ezer emberre számítanak, és kérik valamennyi nemzeti érzelmű lengyel szervezet támogatását. „Gondolja újra a balliberális Európa, mielőtt újra Magyarországra támad” – mondta Sutarski, aki arról is beszámolt, hogy a lap napi kiadása manapság magyar termékek vásárlására buzdít.
A Patrióta Európa Mozgalom a civilség európai képviseletére Fricz Tamás politológust kérte fel, akinek első feladata az EP-ben a liberális frakció tájékoztatása a valóságos magyarországi helyzetről.