A Dunántúlon is megbukott a balliberális állítás

Tényleg a jobboldalnak kedvez az új választási rendszer? Az MNO háromrészes sorozatban veszi górcső alá az országot.

Kovács András
2012. 04. 29. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresnek tekinthető a lakosság egyenlőbb elosztása az új választási rendszerben – derült ki a GeoX Kft. kutatásából, amelyben a 2010-es teljes népességre vonatkozó adatokat dolgozták föl. Míg a 176 egyéni körzetes rendszerben háromszoros különbség volt a népességszámot tekintve a legnagyobb és a legkisebb körzet között, addig most másfélszeresére csökkent ez a differencia.

Az ellenzéki pártok szerint a mostani átalakítások a Fidesz–KDNP-nek kedveznek, mivel úgy vélik, minél többen élnek egy választókerületben, annál inkább a baloldal győzelme várható, míg minél kevesebben, annál inkább a jobboldalnak „fúj a szél”. Az MNO a GeoX Kft. számításai alapján először a dunántúli, majd a budapesti és a Pest megyei, végül a kelet-magyarországi körzeteket veszi górcső alá, hogy vajon megáll-e a balliberális oldal állítása.

Baranyában jól járhat a baloldal

A Dunántúlon 31 egyéni választókerület található az új szabályozás szerint. A 2010-es népességi adatok szerint a 106 választókerület átlagos lakossága 94 789 fő volt, így érdemes megnézni, hogy az egyes megyékben a körzetek mennyiben térnek el az ideális mérettől. Érdemes arra is emlékeztetni, hogy ez az érték a 176 egyéni körzet esetében 57 089 fő volt.



Baranyában a négy egyéni választókerület mindegyikében többen élnek, mint az országos átlag. A megye alapvetően a baloldali erők fellegvára volt, de 1998-ban és 2010-ben is a jobboldal győzött. Fontos megjegyezni, hogy a baloldali sikereket Pécs és Komló „szállította”, míg a falusias részeken a jobboldal szerepelt jobban. Összességében a mostani átalakításról nem lehet azt mondani, hogy teljes mértékben a jobboldalnak kedvezne.

Győrben bármi lehet

Fejér megyében öt egyéni választókörzetet alakítottak ki a korábbi hétből. Az új körzetek közül mindegyikben az átlagnál kevesebben élnek. A megyében Székesfehérvár és Dunaújváros számít baloldali körzeteknek, de 2006-ban a listás szavazatokat tekintve is az MSZP győzött Fejérben. Jól látszik, hogy az átalakítás itt a baloldalnak kedvez, ha képesek hozni a hat évvel ezelőtti eredményüket, akkor a körzetek legalább felében diadalmaskodhatnak.

Győr-Moson-Sopron megyében öt új egyéni körzet kialakítása történt meg, amelyek közül mindegyik az országos átlagnál alacsonyabb népességgel rendelkezik. A megye hosszú idő óta a jobboldali erők fellegvára, így az átalakítás egyértelműen nekik kedvez, de Győr esetében komoly baloldali hagyományok élnek, így a megyei jogú város esetében a baloldal „örülhet”.

Komárom-Esztergomban több szavazat kell

Az országos átlagnál népesebb körzeteket hoztak létre a rajzolók Komárom-Esztergomban. A megyében három körzet jött létre, és a történelmi múlt alapján a baloldali pártok jó eséllyel indulnak itt. Az átalakítás révén a sikerhez itt több szavazatra lesz szüksége a győztesnek, így abban az esetben, ha a baloldali erők viszik a prímet, akkor elmondhatják, hogy itt a kárukra lettek meghúzva a határok.

Somogy megyében négy új egyéni körzetet hoztak létre, amely mindegyike az országos átlagnál alacsonyabb népességgel rendelkezik. Nagyon nehéz ennél a megyénél esélyekről beszélni, mivel több esetben is fordult már a széljárás. Azzal, hogy például Kaposvár és környéke egy körzetben egyesült, mindenképpen a baloldalt erősíti, ráadásul a sikerhez kevesebb szavazat is kell, mint például Tatabányán.

Szombathelyt nyerhetik

Tolnában három körzet jött létre az új szabályozás révén, és mindegyikben az átlagnál alacsonyabb a népesség. Szekszárd és Dombóvár kivételével az utóbbi években mindig a jobboldal volt a favorit, így a kevesebb szavazat kell a győzelemhez elve alapján az átalakítás nekik kedvez.

Vasban szintén három egyéni körzet jött létre, az országos átlagnál alacsonyabb lélekszámmal. A jobboldali fellegvárban két körzetben mindenképpen kedvezőbb lehet az átlagnál kisebb népességszám, de a szombathelyi körzet esetében a baloldal szintén az átalakítás kedvezményezettje lehet.

Hátrányos a zalai átalakítás

Veszprémben négy új körzet jött létre, amelyek szintén az országos átlagnál kisebb népességűek. A megyében általában a jobboldali pártok szerepeltek jól, de Veszprém, Várpalota és Ajka térségében a baloldali erők is többször nyertek. Az átalakítás hatásait tehát egyelőre nem lehet jól felmérni, bármelyik oldal később elmondhatja, hogy a másiknak „hozott szerencsét” a változtatás.

Zalában három új egyéni körzet jött létre, amelyek népessége nagyobb mint az országos átlag. A megye hagyományosan a jobboldal fellegvára, leszámítva Nagykanizsát és annak térségét. Az átalakítás így mindenképpen a jobboldali pártok számára jelent hátrányt.

Fontos megjegyezni, hogy a Dunántúlon 1990 óta hagyományosan jól szerepeltek a jobboldali pártok, leszámítva Baranya, Komárom-Esztergom és Somogy megyét és a megyei jogú városokat. Az átalakítás a népességszámot tekintve érthetően a jobboldal számára kedvező, de ha a nagyvárosi körzeteket nézzük, akkor a baloldalnak sem jöhet majd rosszul, hogy kevesebb szavazatra lehet szükség a sikerhez az országos átlaghoz képest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.