Nem tudott túllépni a félelmein a baloldal

Az MSZP úgy értékelte, a levéltári törvény célja a baloldal tudományos műhelyeinek felszámolása, a Jobbik és az LMP a megyei levéltárak önállóságának megőrzését szorgalmazta.

PR
2012. 04. 24. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobbikos Staudt Gábor olyan, szocialista képviselők által benyújtott módosító javaslat mellett érvelt, amely a társasházakra és a lakásszövetkezetekre is kiterjesztené a fogyasztó fogalmát. Az MSZP-s Simon Gábor szintén a fogyasztói minősítés kiterjesztése mellett szólt, mondván így vehetnek részt a békéltető testületek eljárásában a lakásszövetkezetek. A képviselő a közszolgáltatás fogalmát a személyszállításra is alkalmazná, emellett fontosnak tartja, hogy a bírságokból befolyt összegekből a civil szervezetek támogatást kapjanak képzéseikhez.

A KDNP-s Sáringer-Kenyeres Tamás azt kezdeményezte, hogy új csekket vagy számlamásolatot egy alkalommal ingyenesen biztosítsanak a szolgáltatók az ügyfeleiknek. Amellett is érvelt, hogy a számlák átláthatók, értelmezhetők legyenek. „Az ellenzéki képviselőknek igazuk van” – jelentette ki Zsigó Róbert fideszes képviselő, aki szintén úgy gondolta, jó lenne, ha minden megyeszékhelyen lenne ügyfélszolgálata az országos szolgáltatóknak, illetve ha legalább egy csekkmásolathoz ingyen jutnának hozzá a fogyasztók. Tóth Csaba (MSZP) heti egy helyett két napon tartatna hosszított ügyfélszolgálatot. Az ülésen elnöklő Jakab István a részletes vitát lezárta.

Új levéltári intézményrendszer alakul

A köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló törvény és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját megnyitó Szőcs Géza kulturális államtitkár azt mondta, az előterjesztés célja egy országos, nemzeti szintű levéltári intézményrendszer kialakítása, amelyben a megyei levéltárak a Magyar Országos Levéltár (MOL) megyei szintű szervezeti egységeiként fognak működni. A megyei levéltári közfeladat-ellátás tartalmi elemei tehát nem változnak, azonban a megyei levéltárak a MOL szervezetébe integrálódva új levéltári szervezetet hoznak létre. Szőcs Gáza szerint az új levéltári szervezet méltán viseli majd jövőben a Magyar Nemzeti Levéltár megnevezést.

Az államtitkár szerint az átalakítások nyomán lehetővé válik a meglévő közfeladat egységes, szakszerű és hatékonyabb ellátása. Mint mondta, a megyei levéltárak jelenleg 19 megyeszékhelyen 20 intézménnyel (Győr-Moson-Sopronban ugyanis két levéltár található), területileg igen széttagoltan, összesen 41 településen és 68 telephelyen működnek. Utalt arra is, hogy a megyei önkormányzatok által fenntartott intézmények, így a megyei levéltárak is állami tulajdonba kerültek.

Fidesz: a sors kényszeríti ki

Gyimesi Endre fideszes képviselő úgy ítélte meg, hogy a sors kényszeríti ki a törvény változását, ugyanis a megyék meggyengülése következtében kevesebb módjuk, lehetőségük, pénzügyi eszközük volt az intézmények, így a megyei levéltárak támogatására. Ezért mindenképpen szükségessé válik az, hogy a levéltárak állami tulajdonba kerülve, azonos elvek alapján, megfelelő keretek között tudjanak működni. A szervezeti átalakításának úgy kell befejeződnie, hogy az évszázados hagyományokon alapuló rendszerben a körülmények érzékelhető javulását lehessen garantálni – hangsúlyozta a honatya.

MSZP: a baloldali műhelyek felszámolása a valódi cél

Tóbiás József, az MSZP képviselője szerint a levéltári törvény módosításának valódi célja a baloldal tudományos műhelyeinek felszámolása, az MSZMP tagjainak megbélyegzése és a szociáldemokrata felfogás kiirtása, ezért nem támogatják a javaslatot. Szavai szerint a történelemtudomány tiltakozik az ellen, hogy a javaslattal egy korszakra egyszerűsítik le az 1944 és 1989 közötti időszakot. Kifogásolta azt is, hogy a módosítás értelmében államosítják az MSZMP tagnyilvántartásait és a Szociáldemokrata Párt iratait. „Mire kell a Fidesznek a MDP, az SZDP és MSZMP tagnyilvántartása?” – tette fel a kérdést. Úgy vélte: a politikai cél az, hogy a politikai és társadalmi baloldal ellehetetlenüljön Magyarországon.

Jobbik: meg kell tartani az intézmények önállóságát

Bana Tibor (Jobbik) azt mondta, habár a törvény több pontját is üdvözlik, nem tudják támogatni a javaslatot, mert elfogadhatatlannak tartják az intézményi önállóság megszüntetését. A képviselő azzal teljes mértékben egyetértett, hogy a Politikatörténeti Intézettől állami tulajdonba kerülnek iratok, a megyei levéltáraknak a Magyar Országos Levéltár alá rendelését viszont elfogadhatatlannak nevezte. Hangsúlyozta, hogy a döntést a szakma is ellenzi. Megjegyezte, hogy pártjuk olyan módosító javaslatokat nyújt be, amelyek alapján megmaradna az intézmények önállósága. A Jobbik azért aggódik, hogy a megyei levéltárak akár meg is szűnhetnek, miután átkerülnek a Nemzeti Erőforrás Minisztérium alá – mondta a politikus.

LMP: a megyei levéltárak elveszítik önálló státusukat

Karácsony Gergely (LMP) szerint a megyei levéltárak „államosítása” nem a legszerencsésebb formában történik. Hangsúlyozta, hogy a szakmai szervezetek is tiltakoztak amiatt, hogy a megyei levéltárak elveszítik önálló intézményi státusukat. A képviselő a változtatás egyik lehetséges okaként azt nevezte meg, hogy ezek az intézmények ne tudjanak önállóan működési forrásokat szerezni. Leszögezte, hogy az LMP csak akkor tudná támogatni a javaslatot, ha sikerülne megőrizni a levéltárak önállóságát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.