Az alapot teremti meg a kétharmad

A nemzetpolitikai stratégiaalkotás fontosságát hangsúlyozta Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár.

NT
2012. 05. 03. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répás Zsuzsanna úgy fogalmazott: a stratégiaalkotás ideje következett el. Az elmúlt húsz évben nem nagyon születtek stratégiák, koncepciók, vagy ha születtek is, nem nagyon valósultak meg – mutatott rá. A helyettes államtitkár alapfeltételként jelölte meg a stabil alapok meglétét, mert – mint kifejtette – csak így lehet építkezni. Magyarországon ezt a kétharmados kormánytöbbség és az az új struktúra biztosítja, amelyet erre támaszkodva felépítettek, és amelyben a nemzetpolitika hangsúlyos szerepet kapott.

Hiánypótlónak nevezte a tavaly novemberben, a Magyar Állandó Értekezlet ülésén elfogadott nemzetpolitikai stratégiát, és felidézte, hogy a dokumentumot konszenzussal hagyták jóvá. Ez azért nagyon fontos, mert ha valóban sikereket szeretnének elérni a nemzetpolitikában, ahhoz konszenzusra, egyetértésre van szükség – hangsúlyozta.

Kiemelte: a vajdasági magyarságra bizonyos szempontból irigykedve tekintenek a Kárpát-medencei magyar közösségek, mivel az egyetlen olyan közösség, amely az autonómia törvényileg garantált formájával rendelkezik. Létrehozták a magyar választói névjegyzéket, belső választásokat lehetett tartani – sorolta az elért eredményeket a helyettes államtitkár. Természetesen tovább kell fejleszteni az eddig elért eredményeket, de nagyon fontos, hogy 78 százalékos többséggel a Vajdasági Magyar Szövetség tudja irányítani ezt a munkát, hangsúlyozta Répás Zsuzsanna.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a közösségépítés fontosságát emelte ki. Ez a válasz arra, hogyan lehet megmaradni magyarként, ahol élnek – mondta a határon túli pártvezető. Stratégiát alkotni azért is fontos, folytatta, mert a közös gondolkodás eredményeként körvonalazódhat a közösségi szándék, és így lehet eljutni a közösségi akarathoz és ahhoz a konszenzushoz, amely az összefogás alapja. Hozzátette: ebben a politikának megkerülhetetlen szerepe van a szakemberek és a civil társadalom mellett. Hiába van stratégia, ha mögötte nincs olyan pártpolitika, amelyik rákényszeríti a döntéshozókat, hogy ehhez forrásokat biztosítsanak, és a megfogalmazottakat figyelembe vegyék.

Nagy megmérettetés küszöbén állnak, mondta Pásztor István a vasárnapi szerbiai választásokra utalva, és köszönetet mondott azért, hogy a magyar kormány tagjai személyesen is részt vettek a kampányban. Arra készülnek, hogy „a hihetetlen munka meghozza eredményét”, és politikailag erősebbek lesznek, mint voltak – jelezte.


Megkerülhetetlen magyarság

A magyar köztévé csütörtök reggeli háttérműsorának nyilatkozó Pásztor István tartományi és önkormányzati szinten vár eredményeket, emellett persze az országos eredmény sem lesz mindegy. „Az államfőválasztás azért fontos, mert a második forduló előtt egy olyan tárgyalási helyzetbe szeretnénk kerülni, amelyből pluszesélyt tudunk adni a választási programunknak. Abban az esetben tudjuk tehát támogatni a második forduló előtt Boris Tadićot, amennyiben föl tudja vállalni a programunkban specifikumként jelen lévő, számunkra fontos kérdéseket.”

„Biztonságot, kiszámíthatóságot, tervezhetőséget a magyar nemzethez való tartozás ad majd a jövőben mindannyiunknak” – mondta Orbán Viktor korábban vajdasági látogatása során.

Mint megírtuk, a 18. és 35. életév közötti korban levő szerbiai fiatalok 60 százaléka részt akar venni a májusi választásokon, ám ez a nemzedék úgy tartja, hogy semmilyen ráhatása nincs a politikára, a televízióból tájékozódik, és nem hisz a politikusoknak – írja egy közvélemény-kutatás adatait ismertetve csütörtökön a Blic című belgrádi napilap internetes kiadása.

Egy friss szerbiai közvélemény-kutatás szerint Tadić, az EU-barát Választás a Jobb Életért koalíció államfőjelöltje 3 százalékkal vezet Tomislav Nikolić, a nacionalista Szerb Haladó Párt (SNS) jelöltje előtt.


Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet vezetője arról beszélt, hogy a stratégiák akkor valósulhatnak meg, ha a magyar állam és a határon túli magyar közösségek között élő együttműködés van. Ehhez a legjobb úton járnak – jelentette ki. Elmondta, az autonómia egyértelműen a fő cél, de egyúttal eszköz is, majd felidézte a vajdasági kulturális autonómia megvalósulását.

Fontos, hogy ütőképes, összetartó magyar közösségek legyenek, mutatott rá, és azt mondta: a születések számának növelése mellett minél több magyar gyermeket kell magyar oktatási intézményekbe bevonni. Ezt a célt szolgálja az idén elindított, a külhoni magyar óvodák éve program – jelezte.

Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács vezetője azt mondta: korszakváltás tanúi és szereplői a vajdasági magyar közösség életében. A közösségi politizálásban eljutottak a stratégiai, szakmai alapú közösségi építkezés időszakához, fejtette ki, hozzátéve: lépésre lépésre egyre többen érzik át a stratégiai tervezés jelentőségét.

A stratégiai dokumentumok megalkotása lehetővé teszi, hogy „a magyar közösség szekerét ugyanabba az irányba tolják” – összegezte, és felidézte, hogy 2010-ben elfogadták az oktatásfejlesztési stratégiát, majd tavaly média- és nyelvhasználati stratégiát alkottak. A civil, valamint az ifjúsági és sportstratégia kidolgozása folyamatban van.

A külhoni magyar politikus részletesen ismertette az autonómia biztosította lehetőségeket és jogokat, majd felhívta a figyelmet arra: ha nem tudják ezt az új közjogi keretet a közösség javára fordítani, az autonómia eszköze is könnyen devalválódhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.