Fordulat: Budapest sem kér az MSZP-ből + Képek

A Tárki utánajárt annak, hogy mely megyékben erősödtek vagy éppen gyengültek 2010 tavasza óta a parlamenti pártok.

Kovács András
2012. 05. 07. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2010-es parlamenti választáson a teljes népesség 34 százaléka választotta a Fidesz–KDNP, 12 százalék az MSZP, 11 százalék a Jobbik, míg 4 százalék az LMP listáját. A szocialistákra – nyolc év kormányzás után – a legkisebb arányban (8,7 százalék) Hajdú-Bihar megyében, a legnagyobb arányban (17,5 százalék) pedig a fővárosban szavaztak. A Fidesz–KDNP közös lista sikere Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legkisebb (27,9 százalék) és Vas megyében a legnagyobb (41,4 százalék) arányú.

Az MSZP listás szavazati aránya a teljes népesség körében 2010. április 11-én

A Jobbikra adott szavazatok eloszlásában a legkirívóbb különbség Budapest (7,5 százalék) és Borsod-Abaúj-Zemplén megye (16,5 százalék) között volt. A főváros és vidék közötti politikai törésvonal az LMP esetében is megnyilvánult. A budapesti választópolgárok 8,9 százaléka szavazott a zöldpártra, míg Szabolcs-Szatmár megyében volt ez az arány a legalacsonyabb, mindössze 1,8 százalék.

Az MSZP népszerűsége a teljes népesség körében 2011–2012. I. negyedév


Nem erősödött az ellenzék

A Tárki tanulmányából kiderült az is, hogy 2011 és 2012 első negyedéve között a legnagyobb tábort azok tették ki (47 százalék), akik bizonytalanok voltak pártszimpátiájukban, vagy nem válaszoltak a pártválasztásra vonatkozó kérdésre. A jobboldali koalíció népszerűsége 26 százalékra csökkent a 2011 szilvesztere és a 2012. március közötti időszakban. A Tárki szerint ebből a trendből azonban az ellenzéki pártok nem tudtak hasznot húzni; sem a jobb-, sem pedig a baloldalon.


Az intézet által vizsgált időszakban az MSZP tábora átlagosan 11 százalék volt, vagyis nem változott lényegesen a választást követően. A Jobbik tábora csekély mértékben csökkent (9 százalék), az LMP-é változatlan (4 százalék) maradt. Összességében tehát az említett négy párt és pártszövetség átlagosan a szavazók 51 százalékának a szimpátiáját vívta ki az elmúlt 15 hónap alatt, ami 10 százalékponttal (körülbelül 800 ezer fő) alacsonyabb a 2010-ben listájukra szavazók számánál – állapította meg az intézet.

A Fidesz–KDNP népszerűsége a teljes népesség körében 2011–2012. I. negyedév


Nem pártoltak el Hajdúban és Hevesben

A Fidesz–KDNP-szavazók elpártolása Szabolcs-Szatmár-Bereg, Zala és Békés megyékben volt a legnagyobb arányú, Hajdú-Biharban, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig a legkisebb arányú, mindössze 1-2 százalékpont. Az MSZP potenciális szavazóinak területi megoszlása egyenetlenebb lett, azaz nagyobb különbségek figyelhetők meg, mint a 2010-es választások idején. 2011 és 2012 első negyedéve folyamán már nem a fővárosban voltak a legnépszerűbbek, hanem Komárom-Esztergom (22 százalék) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (18 százalék) – szerepel a kutatásban.



A szocialisták támogatóinak aránya Bács-Kiskun megyében volt a legalacsonyabb (4 százalék) az elmúlt 15 hónap során. Ez utóbbi megyében és Vas megyében veszítettek népszerűségükből a legtöbbet, míg Komárom-Esztergom, Borsod és Jász-Nagykun-Szolnok megyében nyerték a legtöbbet.

Jobbik-hanyatlás Borsodban

A Jobbik pedig már nem Borsodban, hanem Heves megyében a legnépszerűbb, ahol majd minden ötödik választópolgár a radikális jobboldali párttal szimpatizált. Általában is megfigyelhető, hogy a radikális párt támogatói köre kevésbé koncentrálódik az Északkelet-magyarországi régióra annak következtében, hogy támogatókat nyert a párt Zala és Veszprém megyében, Szabolcsban pedig veszített.



Az LMP bázisában is megfigyelhetők területi változások. A párt Fejér megyében, a fővárosban és Baranyában a legerősebb 6 százalékos átlagos népszerűséggel, Szabolcsban, Komáromban és Bács-Kiskun megyében a leggyengébb 2 százalék alatti támogatottsággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.