Már nem az MSZP-nek kedvez Kelet-Magyarország

Tényleg a jobboldalnak kedvez az új választási rendszer? Az MNO háromrészes sorozatban veszi górcső alá az országot.

Kovács András
2012. 05. 01. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO a GeoX Kft. számításai alapján vizsgálja meg, hogy mennyiben torzít a tavaly elfogadott új választási rendszer, mivel az ellenzék állítása szerint minél népesebb egy körzet, annál inkább számít baloldalinak, míg minél kisebb, annál inkább jobboldalinak. Mint ismert, a 2010-es népességi adatok szerint a 106 választókerület átlagos lakossága 94 789 fő, míg a 176 egyéni körzet esetében 57 089 fő volt.

Bács-Kiskun megyében, amely a jobboldal egyik legerősebb fellegvára, hat új egyéni körzetet alakítottak ki. Az összes körzet népessége az országos átlag alatt van, így az átalakítás teljes mértékben a jelenlegi kormánypártoknak kedvez. Érdekesség, hogy Kecskemétet is két olyan körzetbe sorolták be, ahol jelentős mennyiségű falu is található, amely szintén inkább a jobbközép erőknek kedvez.

Mindenki számára hátrányos

Békés megyében a korábbi hét egyéni körzet helyett négyet alakítottak ki. A megye sok esetben billegő volt, leszámítva a 2010-es választásokat, amikor a jobboldal soha nem látott fölénnyel győzött. A négy egyéni körzet közül háromban az országos átlagnál alacsonyabb a népesség, míg a déli orosháziban nagyobb. Az átalakítás esetében nyertesről nehéz beszélni, mivel a politikai széljárás változása esetében a jobb- és a baloldal egyaránt jól járhat a változtatásokkal.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a korábbi 13 helyett hét egyéni körzetet alakítottak ki. Mindegyik választókerületben az országos átlagnál többen élnek, de a sátoraljaújhelyi és a tiszaújvárosi a megyei átlagnál is népesebb. A sátoraljaújhelyi körzet egyértelműen jobboldali, míg a tiszaújvárosi baloldali, tehát a változtatás mindkét oldal számára hátrányos. A maradék öt körzet közül csupán egyről (Mezőkövesd) lehet elmondani, hogy ott a jobboldal számít esélyesnek, ezért a megyei átalakítás a baloldalt országosan nehezebb helyzetbe hozza.

Még sok minden lehet

A Csongrád megyében újonnan kialakított négy egyéni körzet mindegyike az országos átlagnál népesebb. A déli megye 2010-ig teljes mértékben billegő volt, amit jól jelképez, hogy Szegedet leszámítva 2002-ben a jobboldal diadalmaskodott. A mostani átalakítás inkább a baloldal számára hátrányos, de a két évvel ezelőtti eredmények alapján a jobboldalnak is több szavazatra van itt szüksége, mint máshol.


Hajdú-Biharban hat egyéni körzetet alakítottak ki a korábbi kilenc helyett. A megyében 2002-ben és 2010-ben aratott a jobboldal, míg a többi választási évben az MSZP is jelentős sikereket tudott felmutatni. A körzetek egy kivétellel alacsonyabb népességűek, mint az országos átlag. A mostani erőviszonyok alapján egyértelműen a jobboldalnak kedvez az átalakítás, de a múltbeli tapasztalatok alapján egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy az MSZP is örülni fog később a változtatásoknak.

Hátrányos a baloldalnak

Hevesben három új körzetet alakítottak ki a korábbi hat helyet. A megye korábban a baloldali pártok egyik legfőbb bázisa volt, 1994-ben, 2002-ben és 2006-ban a jobboldal egyetlen kerületet sem tudott nyerni. Az átalakítás így egyértelműen a baloldal számára hátrányos.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében négy körzetet alakítottak ki a korábbi nyolc helyett. A megye több esetben billeget, de inkább baloldali irányultságúnak számít, ezért mivel egy körzetet leszámítva mindegyik választókerület az országos átlagnál népesebb, az átalakítás inkább a baloldal számára hátrányos.

Nyíregyháza az MSZP-nek kedvez

Nógrádban a korábbi négy helyett két egyéni körzetet alakítottak ki, amely népesebb az országos átlagnál. A megye nyugati része inkább a jobboldalnak, míg a keleti a baloldalnak volt a „terepe”. Az átalakítás eredményeképpen a Nógrád nyugati részén kialakított körzet lett a népesebb, ami a jobboldal számára hátrányos helyzetet jelent.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hat új választókerületet alakítottak ki, amelyből négy az országos átlagnál népesebb. Az egyik nyíregyházi körzet népessége alacsonyabb az átlagnál, amely a múlt alapján egyértelműen az MSZP-nek kedvez, míg a vásárosnaményi körzet alacsonyabb lélekszáma a jobboldalnak. A megye általában billegőnek számított, amit jól példáz az is, hogy 2002-ben a Fidesz–MDF, míg 2006-ban az MSZP végzett az első helyen. Az átalakítások nyertesét csak 2014 után lehet egyértelműen megmondani.

Megszűntek a kirívó aránytalanságok

Kelet-Magyarország – Bács-Kiskun megyét kivéve – az utóbbi évtizedekben a baloldali pártok számára volt könnyebb terep, ezért mivel az itt kialakított választókerületek átlagosan népesebbek, mint a dunántúliak, elsőre azt lehetne mondani, hogy a baloldal került hátrányosabb helyzetbe. Ha azonban jobban megnézzük, akkor a nagyvárosok – Szeged kivételével – az átlaghoz képest csak kissé térnek el a népességszámot tekintve. Azt is érdemes megemlíteni, hogy több, hagyományosan erősen jobboldali (Balassagyarmat, Sátoraljaújhely, Mezőkövesd) körzet jóval népesebb, mint az átlag.

Végső következtetést természetesen csak 2014-et követően vonhatunk le arról, hogy tulajdonképpen melyik erőnek kedvezett az átalakítás, de olyan mértékű torzulásokról már nem lehet beszélni, mint ami 2010-ig fennállt. Érdemes emlékeztetni, hogy a korábbi választókerületi szisztéma erőteljesen a baloldalnak kedvezett, amire a legjobb példa, hogy az ugyanolyan népességű XII. kerület és Csepel esetében az utóbbi két mandátumot kapott, míg a Hegyvidék csak egyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.