A vasúttársaság közleménye szerint a rendkívüli meleg miatt a budapesti pályaudvarokon és nyolc nagyobb vidéki állomáson vizet osztanak az utasoknak.
Először Budapesten a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvaron lehet majd átvenni a vizet, majd fokozatosan bekapcsolódik a miskolci, a szegedi, a szombathelyi, a debreceni, a pécsi, a szolnoki, a nagykanizsai és a nyíregyházi állomás. Valamennyi helyszínen a legforróbb órákban, a rendelkezésre álló készlet erejéig lehet hozzájutni a vízhez – írta a MÁV, de ezzel együtt utasaiktól azt kéri, hogy mindenképpen elegendő ivóvízzel, folyadékkal szálljanak fel a vonatra.
Magas sínhőmérsékletnél, 50–60 Celsius-fok között a vasúti pálya deformálódhat, ezért a szakemberek folyamatosan ellenőrzik a kritikus pontokat, és ha 45 fokos vagy nagyobb sínhőmérsékletet mérnek, fokozott pályafelügyeletet vezetnek be. A nagy meleg hatására a felsővezetékek megnyúlnak, így felsővezeték-szakadás, áramszedőtörés, -sérülés fordulhat elő. Ezért a pálya- és felsővezeték-hálózatot karbantartó ügyeletesek is folyamatosan készen állnak arra, hogy kijavítsák a hibákat, emelték ki.
A vasúttársaság az erős napsugárzásnak kitett dolgozóknak megfelelő védőfelszerelést, korlátlan mennyiségű ásványvizet és óránként 10–15 perc pihenőidőt biztosít, rendkívüli helyzet esetén pedig az átlagostól eltérő munkaszervezési intézkedések léphetnek életbe.
A mentőszolgálat felkészült
A kánikula miatt hétfőn már több ájulásos esethez, illetve szívbeteghez riasztották a mentőket, de összességében nem volt kiemelten sok hívásuk. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján viszont a kánikula negyedik–ötödik napján ugrásszerűen emelkedik a hívások száma – mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az MTI-nek.
Kifejtette: balesetekből sem volt több, mint ilyenkor általában. Győrfi Pál szerint ennek az is az oka, hogy az első napokban az emberek még jobban tűrik a meleget. A kánikula tartóssá válásával, esetleges fokozódásával viszont az emberi szervezet egyre fáradtabbá válik, kevésbé tud védekezni a hőség ellen.
A szóvivő elmondta: arra készülnek, hogy a következő napokban – a tapasztalatok alapján – akár 20–30 százalékkal is több riasztásuk lehet. Ezért ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy aki teheti, különösen a meleg által leginkább veszélyeztetettek – idősek, szív- és érrendszeri, más súlyos betegségben szenvedők – a nagyobb megterhelést jelentő feladataikat a hét második felére időzítsék.
Kánikula és hőségriasztás
A tartós kánikula miatt a hétfő déltől csütörtök estig tartó időszakra másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tiszti főorvos. A napi középhőmérséklet legalább három napon keresztül az ország jelentős részén 25 Celsius-fok felett lesz. A legfrissebb előrejelzések szerint keddtől egyes területeken a napi középhőmérséklet már tartósan 27 fok felett is lehet, csütörtök éjjel azonban várhatóan eléri az országot egy hidegfront, amely több fokkal mérsékelheti a meleget.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat keddre kilenc megyére – Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Csongrád, Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom és Pest –, valamint a fővárosra piros, vagyis harmadfokú figyelmeztetést adott ki. E szerint ezeken a területeken a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett alakulhat. A többi megyére másodfokú figyelmeztetést rendeltek el.