Megkerültek a Csatáry halálos ítéletéről szóló iratok

A szlovák Nemzeti Emlékezet Intézetének pozsonyi archívumában van annak a bírósági döntésnek az aktája, amely kimondja Csatáry László halálos ítéletét.

PR
2012. 07. 26. 13:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Nemzeti Emlékezet Intézetének archívumában található akta tartalmazza a kassai népbíróság 1948. június 8-án hozott ítéletét is, amelyben Csatáry Lászlót bűnösnek mondták ki, és halálra ítélték. Ugyanakkor 15 évre megfosztották polgári jogaitól, és elkobozták teljes vagyonát” – állítja az intézet, amely az MTI kérésére röviden ismertette a levéltárában található, a Csatáry-ügyet érintő dokumentumokat.

A kassai Állami Területi Levéltárban őrzött Csatáry-aktában a bírósági ítélet eredetije hiányzik, s nincs ott egy másolat sem – ezt Balassa Zoltán, kassai történész közölte a múlt héten. Balassa közlését most a szlovák belügyminisztérium megerősítette.

„Legyenek könyörtelenek”

Az ÚPN dokumentációjából kiderül, hogy Csatáry 1944-ben a kassai rendőr igazgatóság „magas politikai tisztviselője és politikai tisztje” volt. A bíróság szerint „a kassai rendőr igazgatóság elöljárója a nyilasok magyarországi hatalomátvétele után vallási meggyőződésük, faji eredetük, nemzeti hovatartozásuk és nézeteik miatt embereket üldözött és önkényesen őrizetbe vétetett”. A pozsonyi akta tartalmazza a tanúk kihallgatásának jegyzőkönyveit, az 1948. március 16-án kiadott letartóztatási parancsot, illetve Csatáry személyleírását is.

A tanúvallomások szerint Csatáry „a neki alárendelt őröket arra utasította, hogy legyenek könyörtelenek a kassai gettóban és a kassai gyűjtőtáborban lévő zsidókhoz, miközben személyesen is aktívan részt vett az őrizetbe vett személyek kínzásában és megalázásában”.

A zsidók koncentrációs táborokba való elszállítása idején „olyan személyeket is besorolt a transzportokba, akikre a kitoloncolás nem vonatkozott, illetve fizikailag nem voltak képesek a transzport elviselésére”. A dokumentumok szerint Csatáry így „állítólag ismételten visszaélt beosztásával, és több személy halálát okozhatta”.

A Budapesti Nyomozó Ügyészség tavaly szeptemberben rendelt el nyomozást Csatáry ellen háborús bűntett elkövetésének gyanúja miatt, Efraim Zuroffnak, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjének feljelentése alapján. A férfit háborús bűntettel gyanúsították meg és őrizetbe vették, majd július 18-án házi őrizetbe helyezte a Budai Központi Kerületi Bíróság. Ibolya Tibor megbízott fővárosi főügyész bejelentette, hogy Zuroff veszélyeztette a nyomozás eredményességét.

Nem tudja, miért ítélték halálra?

Csatáry László állítása szerint nem vett részt a kassai zsidóság deportálásában. Azt mondta: a kassai gettónál kétszer járt, a foglyok sorsáról pedig nem a rendőrség, hanem a németek döntöttek. Az egykori csendőr hozzátette: rendőrségi fogalmazóként dolgozott 1942-től 1944-ig, és jól beszélt németül, ezért bízták meg azzal, hogy a német katonák összekötője legyen. Csatáry egy interjúban közölte: nem tudja, hogy miért ítélték halálra Csehszlovákiában.

A Fővárosi Főügyészség tudomása szerint egyébként Csatáry László a hatóságoktól nem kapott, illetve nem is kaphatott büntetőjogi mentességet. A nyomozás során ugyanis felmerült, hogy hazatérése előtt egy ügyvédet bízott meg azzal, járjon utána, hogy büntetőjogi következmények nélkül hazatérhet-e. Az ügyvéd arról tájékoztatta, hogy ezt megteheti. A Hír Televíziónak nyilatkozó nemzetközi büntetőjogász közben azt mondta, nem lehet népirtásért elítélni Csatáryt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.