Rémhír a fesztiválozók között terjedő halálos kór

Nincs ok a pánikra – állítja annak a kórháznak az igazgatója, ahol néhány nappal egy fesztivált követően agyhártyagyulladásban meghalt egy lány.

Németh Tamás
2012. 07. 19. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a Facebook-oldalán csütörtökön azt írta: a közösségi oldalon terjedő, a Balaton Sound Fesztiválon részt vevők számára szóló felhívás tartalma, amely szerint mindenképpen el kell menniük a háziorvosukhoz vagy az ÁNTSZ-hez, „rémhír”.

Az ÁNTSZ a hír megjelenését követően közleményben is reagált a történtekre, amelyben megerősítették: a hozzájuk beérkezett bejelentés alapján az elhunyt a megbetegedését megelőző időszakban Zamárdiban, a Balaton Sound Fesztiválon tartózkodott. „A beteg első tünetei július 16-án, budapesti otthonában jelentkeztek, július 17-én kórházba szállították. Állapota nagyon gyorsan romlott, és a szakszerű egészségügyi ellátás ellenére néhány órán belül meghalt. A laboratóriumi vizsgálatra vett vérmintából 2012. július 18-án C típusú meningococcus baktériumot mutattak ki” – írja a tisztiorvosi szolgálat a közleményében.

Nincs információ további fertőzöttekről

Az mno.hu megkereste Tengelits Andrást, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal sajtószóvivőjét, aki annyit mondott, a korábban kiadott közleményben foglaltakon felül semmilyen tájékoztatást nem adhat az ügyről. Később a tisztiorvosi szolgálat a weboldalán közölte: „A járványügyi szakemberek intézkedése nyomán már antibiotikumos megelőző kezelésben részesültek mindazok a felderített személyek, akik az elhunyttal közvetlen kapcsolatba kerültek a fesztiválon, illetve azt követően.” Összesen 69 főről van szó – írják. Hangsúlyozzák még: a Balaton Sound Fesztiválon résztvevők körében előforduló további megbetegedésről nincs tudomásuk.


Semmi köze a fesztiválhoz a betegségnek

– A fesztiválhoz ennek a betegségnek gyakorlatilag semmi köze nincs, egy osztálykiránduláson, vagy bárhol máshol ugyanígy elkaphatta volna – ezt már dr. Szeles Géza, a Balaton Sound Fesztivál egészségügyi ellátásáért felelős vezető orvos mondta az mno.hu-nak. Hozzátette: a rendezvény ideje alatt sem a később elhunyt lány, sem más nem jelentkezett az egészségügyi bázison a szóban forgó betegség tüneteivel.

Szeles a Facebookon megjelent rémhírrel – ami antibiotikum bevételére szólítja fel a zenei fesztivál résztvevőit – kapcsolatban annyit mondott hírportálunknak: káros. „Kimondottan káros lehet, ha valaki előzetes orvosi vizsgálat nélkül nekiáll antibiotikumot szedni, és hatalmas felelőtlenség pánikot kelteni a közösségi oldalakon keresztül. Ezek a szerek kimondottan károsak tudnak lenni, ha orvosi felügyelet nélkül jutnak a szervezetbe.”

Ez a betegség előfordulhat járványszerűen, lokálisan elszórtan és egyedi módon is. Ebben az esetben is ez utóbbiról van szó, amit megerősít az is, hogy az elmúlt 20 évben a nyári fesztiválokon egyetlen ilyen eset sem történt – tette hozzá.

Vető Viktória, a Sziget sajtófőnöke megkeresésünkre annyit mondott, nem tudja, miért hozták összefüggésbe a Balaton Soundot a megbetegedéssel. „Valószínűleg azért, mert a lány részt vett a fesztiválon” – tette hozzá.

Nincsen ok a pánikra

Némedi Mária, a Pest megyei kórház orvos-igazgatója az MTI megkeresésére korábban azt mondta: a fesztiválozóknak nem kell automatikusan orvoshoz fordulniuk, az ÁNTSZ keresi meg azokat, akik esetleg fertőződhettek. Pánikra nincs ok – hangsúlyozta Némedi Mária. Az orvos-igazgató közölte, mivel az elhunyt hozzátartozói megtiltották a részletes tájékoztatást, a konkrét esetről csak annyi közölhető, hogy a fiatal lány kedden halt meg.

A betegséggel kapcsolatban a szakember kifejtette: a fertőző agyhártyagyulladásnak három típusa – A, B, C – van, de csak az első két típus kórokozója ellen nyújt védelmet az oltás, amelyet nagyon sok szülő igényel a gyermekének. A cseppfertőzéssel terjedő betegség bármelyik típusának kórokozója nagyon sok ember torkában felfedezhető, ám az érintetteknek csak a töredéke betegszik meg, többnyire a legyengült immunrendszerűek.

Magának a betegségnek is kétféle lefolyása lehet – taglalta Némedi Mária. Az első órákban esetleg kialakuló vérmérgezéses, toxikus állapot kivédhetetlen, míg a másik esetben az agyhártyagyulladás kezelhető. Az elhunyt lány az ÁNTSZ információi szerint a C típusú fertőzésben szenvedett, s betegsége toxikus állapottal járt együtt, ezért nem sikerült megmenteni – mondta az orvos-igazgató.

Már nem kell tartani a kivédhetetlen változatától

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy megfertőződhettek-e mások is, a szakember hangsúlyozta: lehet, hogy a meghalt lány valamelyik fesztiválozótól kapta el a fertőzést, esetleg olyan valakitől, akinél semmilyen tünetet nem okozott a baktérium. Az ÁNTSZ az ilyen esetekre előírt precíz szabályok szerint feltérképezi a lány „kapcsolati hálóját”, s megkeresi az érintetteket. Mivel a fesztivál óta jó pár nap eltelt, a betegség kivédhetetlen változatától ebben a körben már aligha kell tartani – fűzte hozzá Némedi Mária.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.