Egyáltalán nem zárt eseménytelen első félévet a Fidesz 2012-ben, mivel a párt parlamenti frakciójának élén váltás történt, új köztársasági elnököt választott a parlament, zajlott a közigazgatás átalakítása, valamint a külső gazdasági környezethez való folyamatos alkalmazkodás is azonnali lépéseket követelt meg. A pártnak a nemzetközi színtéren is helyt kellett állnia, mivel az év elején kötelezettségszegési eljárások indultak hazánk ellen, valamint az uniós kohéziós források egy részét is felfüggesztették. A kormánypárt ellen folyamatosak voltak a külföldi sajtótámadások, amelyek közül jó néhány a tények világos ismerete nélkül született meg.
A kormánypárt teljesítményét két szempontból érdemes vizsgálni: egyrészről, hogy a magyar társadalmat leginkább foglalkoztató kérdésekben milyen eredményeket ért el, illetve hogy eközben mennyire volt képes megtartani – esetleg növelni – saját népszerűségét – vélekedett Boros Tamás, a Policy Solutions vezetője. A Fidesz egyik vizsgált szempontból sem lehet elégedett az elmúlt hat hónapjával. A lakosságot leginkább foglalkoztató kérdések – bérszint, infláció, gazdasági növekedés, munkanélküliség – mindegyikében romlott a helyzet az előző évhez képest – tette hozzá.
Megnyugtató lehet
Boros szerint a reálkereset 4,3 százalékkal csökkent, a gazdaság 0,7 százalékos recesszióba fordult, az infláció 4 százalék fölé emelkedett, a munkanélküliek száma pedig a Bokros-csomag időszaka óta nem volt ilyen magas. A 2010-es adócsökkentés pozitív következményeit pedig felülírta az a 28 új adó, amit bevezetett a kormány az elmúlt időszakban. Ugyanakkor a nemzetközi környezet és a piaci elemzők számára megnyugtató lehet, hogy a költségvetés hiányát sikerült 3 százalék alá csökkentenie az Orbán-kormánynak, és a munkahelyvédelmi akcióterv is számos régóta várt intézkedést tartalmaz – fogalmazott az elemző.
A Fidesz összességében nemcsak retorikában, hanem tettekben is törekedett a tavasszal meghirdetett konszolidációra. A párt megítélése azon fog múlni a következő másfél évben, hogy képes-e kitartani a konszolidációs politika mellett, és e mellé képes lesz-e valós gazdasági eredményeket is letenni az asztalra – mondta Boros.
1,5-2 millió szavazó
A Fidesz idén az első félévben nem tartott kongresszust, így személyi változások sem történtek a párt vezetésében. A 2011-es júliusi kongresszuson megerősítették Orbán Viktor elnöki posztját, valamint az elnökséget (Varga Mihály, Pokorni Zoltán, Kósa Lajos, Pelczné Gáll Ildikó) is. Legközelebb 2013-ban lesz a kormánypártnak kongresszusa, amelyet vélhetőleg már a választási felkészülés jegyében tartanak majd.
A Fidesz népszerűség-csökkenésének üteme lassult az elmúlt félévben, ugyanakkor nem állt meg. A négy mértékadó közvélemény-kutató intézet mindegyike az elmúlt hat hónapban mérte a Fidesz népszerűségének mélypontját az első Orbán-kormány óta eltelt teljes időszakot nézve – jelenleg 1,5–2 millió szavazója van összesen a pártnak – fejtette ki Boros. Ugyanakkor a Fidesz továbbra is legnépszerűbb párt Magyarországon, az ellenzéki erők közül egyedül az MSZP volt képes a mérési hibahatáron túli mértékben növelni támogatottságát – tette hozzá.
Választási átalakítás
A választási felkészülés egyébként megkezdődött a pártban, mivel az új választási törvény értelmében az eddigi 176 egyéni körzet helyett 106 lesz. Az új választókerületekben kijelölték a választókerületi elnököket, akik közül Varga Mihály lett a II–III. kerület közös körzetének az elnöke, Rogán Antal pedig a budapesti belső kerületeket lefedő körzeté. Az is komoly kihívás elé állítja a párt politikusait, hogy 2014-től nem lehet egyszerre parlamenti képviselő és polgármester egy személy, így sokaknak dönteniük kell a hátralévő időben, melyik tisztséget pályázzák meg két év múlva.
A Policy Solutions vezető elemzője úgy látja, az elmúlt hat hónapból három olyan politikai csomópontot érdemes kiemelni, melyek középtávon is meghatározó jelentőséggel bírtak. Az első az IMF-tárgyalások ügye, melyben a kormány egyértelműen eltaktikázta magát. A tárgyalások és a megállapodás lebegtetése a megnövekedett csődkockázati felár miatt százmilliárdokba került az országnak – tette hozzá.
Ráadásul, ha lesz IMF-megállapodás, akkor valamilyen szintű megszorításokra mégis rákényszerül a kormány, méghozzá úgy, hogy a megállapodás gazdasági előnyei feltehetőleg csak 2014-ben realizálódnak – vélekedett Boros. „Mindeközben annak érdekében, hogy kikerüljön az ország a túlzottdeficit-eljárás alól, így is adókat kellett emelnie a Fidesznek – azaz, amit esetleg megnyert vagy megnyerhet a kormány az IMF-megállapodás halogatásával, már elvesztette az Európai Bizottsággal szemben.”
Nyitás a középen állók felé
Januárban egyébként a korábbiakkal szemben soha nem látott tömegek tiltakoztak az utcán. Az év második napján az ellenzéki pártok a Jobbikot leszámítva az alaptörvény hatályba lépése ellen tiltakoztak az Operánál, a megjelentek számát 30 ezer főre becsülték. A Magyarország elleni külföldi támadások apropóján szerveződött meg a Békemenet január 21-én, amelyen több százezeren vettek részt, és így világosan bizonyította a kormány, hogy még mindig jelentős támogatottság áll mögötte.
Az első félév második csomópontját a személyi változások jelentették. E tekintetben jól reagált a Fidesz: időben történt Schmitt Pál lemondása, és az új elnök, Áder János kormánypárti és ellenzéki szavazók számára egyaránt elfogadható teljesítményt nyújtott mindeddig – hangsúlyozta Boros. A kormányzati változások hasonlóan a konszolidáció jegyeit mutatták: Rogán Antal és Varga Mihály előtérbe helyezésével nemcsak kompetens politikusokat nevezett ki Orbán Viktor, hanem nyitott a középen álló szavazók felé is – tette hozzá. A Policy Solutions elemzője elmondta, hogy a félév utolsó hónapjaiban az oligarchaügyben kényszerült védekezésre a kormánypárt, a korrupciógyanús ügyeket várhatóan a választásokig folyamatosan megpróbálja napirenden tartani az ellenzék
A következő időszak legfontosabb témái továbbra is gazdasági vonatkozásúak lesznek. Az IMF-megállapodás, a gazdasági növekedés beindítása és az új munkahelyek teremtése azok a területek, amelyek a közvélemény és a sajtó reflektorfényében lesznek – mondta a szakértő. Boros szerint ahogy szűkül az olló a kormánypárt és az MSZP között, úgy fognak élesedni a konfliktusok a két párt között. Az ország demokratikus vívmányai és hazánk megítélése szempontjából pedig kulcsfontosságú lesz a választási eljárásról szóló törvény, mely a 2014-es választások lebonyolításának pontos részleteit is meghatározza majd – zárta szavait.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.