Szeptemberben jön vizsgálódni az EP-delegáció

Szeptember második felében utazik Budapestre az Európai Parlament (EP) eseti bizottsága, amelynek az a feladata, hogy áttekintse az alapvető jogok magyarországi helyzetét.

2012. 07. 10. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EP igazságügyi szakbizottságának (LIBE) keddi ülésén napirendre tűzték a portugál zöldpárti Rui Tavares által vezetett eseti bizottság tevékenységét. Tavares elmondta, hogy Magyarországon július másodikán a Velencei Bizottság nevű alkotmányjogi szakértői testület észrevételei nyomán módosították az igazságszolgáltatás szervezetéről, működéséről szóló törvényt. Így – tette hozzá – ezen a területen az EP eseti bizottságának át kell dolgoznia eddigi megállapításait.

Engel vezetésével június végén kidolgoztak ugyan egy munkadokumentumot, de abban még nem vehették figyelembe a törvénymódosítást, így az lényegében idejétmúlttá vált, mire előterjesztették. Utaltak arra, hogy ezt a munkadokumentumot a törvénymódosítások fényében még átdolgozzák, és ennek során figyelembe veszik szeptemberi budapesti látogatásuk tapasztalatait.

Az ügy hónapokon belül lezárulhat

„A magyar hatóságok lényegében kezdettől fogva nagyon fogadókészek voltak az észrevételekre” – mondta Engel az ülésen a bírósági törvénnyel kapcsolatban. Mint hozzátette, a helyzetet áttekinteni kívánó Európai Parlamentnek lépést kell tartania a Magyarországon végrehajtott változtatásokkal. Úgy vélekedett, hogy az ügy hónapokon belül lezárható lesz, „évekig semmiképpen sem tart majd”.

Egy holland liberális EP-képviselő felvetette: úgy hallotta, hogy Magyarországon elbocsátottak egy bírót, mert bírálta az igazságszolgáltatási rendszer működését. Arról kérdezte a magyar EP-képviselőket, hogy igaz-e a hír.

Göncz Kinga szocialista EP-képviselő megerősítette az értesülést, és hozzátette: nagyon fontos, hogy az ősszel Magyarországra utazó eseti bizottság a helyszínen tanulmányozza, miként érvényesülnek a jogi előírások a gyakorlatban. Szerinte az a tény, hogy Magyarországon rövid idő alatt hallatlanul nagy mennyiségű törvényszöveget fogadtak el, egyebek közt oda vezetett, hogy a jogalkalmazók sem mindig ismerik ki magukat a jogi előírások között.

Működnek a demokratikus mechanizmusok

Gál Kinga néppárti EP-képviselő az ülésen azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon működnek a különböző demokratikus mechanizmusok, és szükség esetén korrigálják a jogszabályokat. Az ülés után elégedetten szólt arról, hogy az eseti bizottság munkájában tükröződik a magyarországi jogszabályi korrekciók folyamata, és hogy az EP-grémium tevékenységét nem az a hisztérikus légkör jellemzi, amit kezdetben gerjesztettek egyebek közt a médiában.

A Tavares vezette eseti bizottság nem csupán az igazságszolgáltatás függetlenségének a kérdését vizsgálja meg Magyarország vonatkozásában, hanem az alapvető jogok érvényesülésének többi aspektusát is, beleértve a médiaszabadság ügyét. Mindebből majd átfogó jelentést készítenek, amely – vélekednek EP-körökben – talán ez év vége előtt elkészülhet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.