„Újjáépítették a megfojtásra ítélt országot”

Csepel újjáalakulásának háromszázadik évfordulóját ünnepelték. A megemlékezésen Kövér László is beszédet mondott.

WA
2012. 07. 18. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés fideszes elnöke a kerület központjában, a Szent Imre téren mintegy 100-150 érdeklő előtt elmondott beszédében hangsúlyozta: egy közösség, egy nemzet reménye a jövőre akkor múlik el, amikor a múltját veszíti el, ezért szerinte a csepeliek az „egységes magyar nemzetet jelképező” új emlékmű felállításával „nem az idővel kívánnak dacolni”, egyszerűen csak újra kifejezik és megélik a magyarok összetartozásának természetességét.

„Az idő nem jár visszafelé, így a történelmi Magyarországot sem tudja újrateremteni” – mondta Kövér László, kiemelve, hogy „elődeink óriási erőfeszítések árán, tehetségükkel, szorgalmukkal, élni akarásukkal újjáépítették a megfojtásra ítélt országot”, aminek köszönhetően később „mindig össze tudtuk szedni magunkat, mindig fel tudtunk állni”.

Történelmi múlt

Németh Szilárd, Csepel szintén fideszes polgármestere a városrész múltjának felidézésével kezdte beszédét. Mint mondta, a törökdúlást követően, háromszáz évvel ezelőtt ezen a napon foglalták szerződésbe Csepel újjáépítését. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy Csepel története ennél régebbre nyúlik vissza, hiszen nevét Árpád fejedelem főlovásza után kapta, 973-ban pedig már fejedelmi székhelyként említik. Hangsúlyozta továbbá, hogy az újjáépítést követően Csepelen valósult meg a „magyar hadiipar hőskora”, amivel a település a „nemzeti modernizáció egyik központjává vált”. Kiemelte, mindezt egy zsidó család teremtette meg, Csepel ugyanis Weiss Manfrédnak köszönheti a legtöbbet, hiszen az ő hatására vált a magyar ipar egyik legjelentősebb centrumává.

„Csepelt messze elkerülte a rendszerváltozás”

A kormánypárti politikus az időben tovább haladva Csepel érdemeként említette, hogy itt volt a nyilas uralom elleni egyetlen tömegtüntetés, a kerület 1956-ban pedig a szovjetek ellen legtovább kitartó országrészek közé tartozott. Ezt folytatva ugyanakkor úgy fogalmazott, „Csepelt messze elkerülte a rendszerváltozás”, ezért szerinte nem véletlen, hogy „rájuk ragadt a vörös jelző”. Németh Szilárd úgy látja, a két évvel ezelőtti önkormányzati választás a háromszáz évvel ezelőttihez hasonló újjáépítésre adott felhatalmazást a jelenlegi városvezetésnek, az azóta eltelt időben pedig évtizedek lemaradását igyekeztek bepótolni.

Az országzászló-emlékművet a beszédeket követően a csepeli lelkészi kör szentelte fel és áldotta meg. Az ünnepségen a hivatalos program szerint a 813. számú Prohászka Ottokár Cserkészcsapat is fogadalmat tett. A rendezvényt a Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar koncertje zárja a Királyerdei Művelődési Házban, Péntek János vezényletével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.