A hűség városában is jól elverik az MSZP-t?

Sopronban vasárnap időközi választást tartanak, így ismét képet kaphatunk arról, hogy egy jobboldali dominanciájú városban hogyan állnak a pártok.

Kovács András
2012. 10. 06. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismételten egy tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást vasárnap. A soproni 12-es körzetben lemondás miatt kell az urnákhoz járulni, a választáson öten szállnak ringbe. Gőbl György a Jobbik, Szakács Gyula az LMP, Táp Lászlóné a Fidesz–KDNP, Uzoni Pál a Városvédők, Varga Gyula pedig az MSZP színeiben áll rajthoz. Mivel a 2010-es önkormányzati választásokon a képviselői létszám csökkentése miatt újra kellett rajzolni a körzeteket, a mostani kerület korábbi eredményeit nem lehet nyomon követni, a múltbeli eredményekre nem lehet támaszkodni. A 2010-es választásokon a körzetben a Fidesz–KDNP jelöltje 47,33 százalékos eredménnyel diadalmaskodott, az MSZP 32,65, a Jobbik 10,04, a Városvédők 5,11, az LMP 4,87 százalékot ért el. Fontos megemlíteni, hogy a hűség városában az MSZP–SZDSZ 2002-es sikere óta a balliberális erőknek nem sikerült komolyabb eredményt felmutatniuk. A 2006-os és 2010-es önkormányzati választás a jobboldali erők sikerével zárult.


Korábban a Fidesz győzött


Sopronban legutóbb 2011. október 9-én tartottak időközi választást, akkor a 8-as körzetben szavaztak. A 4103 választásra jogosultból 1033-an járultak az urnákhoz, a leadott voksok tíz kivételével érvényesek voltak. Pongráczné Várnai Mária Anna, a Fidesz–KDNP jelöltje 465, a második helyen végző MSZP-jelölt, Varga Zoltán Gusztáv 385, a Városvédők – Összefogtunk Sopronért Egyesület által támogatott Pruzsinsky Tamás 85 voksot kapott, a Jobbik színeiben induló Ladányi Sándort 60, az LMP-s Németh Lászlót 28 választó támogatta érvényes vokssal. Akkor azt lehetett megfigyelni, hogy 2010-hez képest az MSZP javította az arányát, a többi erő visszaesést könyvelhetett el.

Sok helyen voksoltak

Idén eddig nyolc olyan időközi választásra került sor, amelyet tízezer főnél népesebb településen tartottak. Szentendrén márciusban voksoltak, Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százaléknyi voksot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megméretést, ott az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz–KDNP jelöltje így is közel 60 százalékot szerzett. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.

Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre, és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön szintén májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz a választók, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult.

A legtöbb embert érintő voksolást szeptember 2-án Hódmezővásárhelyen tartották, ahol fölényesen győzött Almási István, a kormányzó pártszövetség jelöltje. Az MSZP annak is örülhet, hogy csak 30 százalékkal kapott ki legfőbb riválisától, de még a 2010-es baloldali voksmennyiséget sem sikerült megkapnia. Összességében jól látszik, hogy a tízezer fölötti népességgel rendelkező településeken a jobboldal továbbra is jól szerepel, bár 2010-hez képest némi visszaesést elkönyvelhet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.