Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára megbeszélést folytatott a nyugat-balkáni államok budapesti kibertér-konferenciára érkezett delegációinak vezetőivel pénteken, és egyebek mellett az uniós országjelentésekkel kapcsolatos magyar várakozásokról tárgyaltak – tájékoztatott a tárca. Kiemelték, a konferencia régióban hasznosítható tapasztalatainak összegzése mellett Németh Zsolt részletesen szólt Magyarország nyugat-balkáni politikájának főbb elemeiről. Emellett ismertette az Európai Bizottságnak a térség államairól készített és október 10-én bemutatandó országjelentéseivel kapcsolatos magyar várakozásokat is.
V4-ek és a Nyugat-Balkán Varsóban
Áttekintették a nyugat-balkáni országokkal tervezett közös események, így a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) és a nyugat-balkáni külügyminiszterek október 25-ére tervezett varsói találkozójának céljait. A megbeszélésen Németh Zsolt megerősítette, hogy Magyarország továbbra is elkötelezetten támogatja valamennyi nyugat-balkáni ország európai integrációját.
Orbán, Martonyi és Hague a kibertérben
Ígéretes jövője van Magyarországon az informatikai szektor fejlesztésének – Orbán Viktor miniszterelnök erről a hazánkban tartott kétnapos kibertér-konferencia megnyitóján beszélt. Martonyi János, a rendezvény házigazdája azt mondta, globális együttműködésre van szükség a problémák kezeléséhez. William Hague brit külügyminiszter megkerülhetetlen feladatnak nevezte a nemzetközi konszenzust a kibertér jövőjének alakításában.
Eredményes volt a konferencia
Martonyi János szerint eredményes volt a budapesti kibertér-konferencia, és bebizonyosodott, hogy az országoknak a jövőben is együtt kell működniük a szabad és biztonságos kibertér megteremtéséért. A tárcavezető a kétnapos konferencia zárásaként tartott beszédében hangsúlyozta, a cél az, hogy konszenzusra jussanak a hosszú távon is elfogadható alapelvekről a biztonságos, megbízható digitális környezet kialakításáról, és megtalálják az egyensúlyt a kibertér előnyeinek kihasználása és kockázatainak minimalizálása között.
A tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy az internet mindenkié, a kibertér nyitottsága kulcsfontosságú a további fejlődéshez, a világhálóról továbbra is párbeszédet kell folytatni, melyhez minél több országnak csatlakoznia kell – mondta a külügyminiszter.
Martonyi korábban beszélt arról is, hogy India igen-igen meg van elégedve magyarországi IT-beruházásaival.