Orbán: Ebben a magyarok mindig is élen jártak

Ígéretes jövője van Magyarországon az informatikai szektor fejlesztésének – mondta Orbán Viktor a budapesti kibertér-konferencián.

NT
2012. 10. 04. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor a Külügyminisztérium által rendezett kétnapos budapesti kibertér-konferencián arról is beszélt, hogy  a magyarok mindig is élen jártak az informatikai szektor fejlesztésében: elég csak a matematikus Neumann Jánosra, továbbá a beszélőgépet feltaláló Kempelen Farkasra vagy a BASIC komputernyelv megalkotójára, Kemény Jánosra gondolni. Szerinte azonban az infokommunikációs technológia területének nemcsak komoly múltja van Magyarországon, hanem ígéretes jövője is.

Magyarország is képes ebben komoly teljesítményt felmutatni

Bár az informatika meglehetősen tőkeigényes terület – folytatta –, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ebben a szektorban még „egy olyan méretű, tőkeszegény ország is képes komoly teljesítményt felmutatni, mint a mi hazánk. Ez valószínűleg azért van így, mert a kibervilág nemcsak az adatállományra, hanem elsősorban a szürkeállományra épül.” Ezért a tőkeszegény országok az innovatív kezdeményezéseikkel hozzá tudnak járulni az IT- és a kiberszektor fejlődéséhez – mutatott rá a miniszterelnök, hozzátéve, hogy „nekünk, magyaroknak az IT-szektor korlátlan lehetőséget nyújt a gazdaságunk fejlesztésére”.

Ezt a fajta szabadságot is nagyra becsülik a magyarok

Beszédében elmondta továbbá, hogy a magyarok nagyra becsülik azt a szabadságot is, amely csak egy virtuálisan létező, számítógépekből és kábelekből álló rendszerben, a kibertérben jelenik meg. Orbán Viktor hangsúlyozta ugyanakkor: még mindig kevés felhasználónak jut eszébe, hogy a kibertérben nap mint nap bűncselekménynek eshet áldozatul.Tavaly az internetes bűnözés mértéke meghaladta a világ drogkereskedelmének árbevételét – hívta fel a figyelmet, közölve: a magyar kormány álláspontja az, hogy a világ országainak különösen nagy erőfeszítést kell tenniük, és együtt kell működniük a kibertér biztonságának megteremtéséért, és fel kell készülniük a kiberterrorizmus elleni harcra, mert ma már nem elképzelhetetlen, hogy valaki csekély ráfordítással és egy aránylag egyszerű gép segítségével egy egész állam működését megzavaró támadást indítson.

A kibertér egy falak nélküli világ

„A kibertér lényegében falak nélküli világ, amelyen belül meg kell oldani a magánszféra, a személyes adatok és a magánéletre vonatkozó információk védelmét, valamint a nemzetbiztonsági szempontból jelentős információk védelmét is” – zárta szavait a kormányfő.

Martonyi János, a konferencia házigazdája Orbán Viktor beszédét megelőzően annak a véleményének adott hangot, hogy a kibertér globális, ezért az ezzel kapcsolatban felmerülő problémákra is globális együttműködéssel kell megoldást találni. A tárcavezető kiemelte, hogy a kihívások kezelésében a kormányoknak a civil szervezetek és a vállalatok, a gazdasági szektor segítségét, szakértelmét is igénybe kell venniük.

Átalakítja a világot, de veszélyekkel is járhat

Martonyi János a konferencia megnyitóján azt mondta, az internet átalakítja a világot, az emberek mindennapi életét, segíti a hozzáférést a tudáshoz, az eszmecserét és az innovációt. Az előnyök mellett azonban fenyegetések is megjelennek, és ezekre megoldást kell találni – tette hozzá.

Nemzetközi konszenzusra van szükség

William Hague brit külügyminiszter szerint pedig nemzetközi konszenzusra van szükség a kibertér jövőjének alakításában, ez sürgős és megkerülhetetlen feladat. A brit tárcavezető a budapesti kibertér-konferencián csütörtökön azt mondta, azért is elengedhetetlen az országok közötti konszenzus megteremtése, mert a szervezett kiberbűnözés hatalmas fenyegetést jelent.

Gyakoriak a jól szervezett számítógépes támadások a kormányok és a vállalatok ellen, és mivel a kiberbűnözésnek nincsenek határai, minden országot érinthet, össze kell fogniuk a megoldásért – mutatott rá. Elmondta, hogy több országnak nincs megfelelő számítógépes infrastruktúrája a támadások kivédésére, ezért segíteni kell nekik.

Közös nemzetközi felelősség a kibertér szabadságának garantálása

A szabad kibertér példátlan lehetőségeket nyitott meg az emberiség előtt, ugyanakkor globális politikai események katalizátoraként súlyos külpolitikai konfliktusokat is okoz, ezért a kibertér szabad és biztonságos használatának garantálása közös cél – mondta Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a budapesti kibertér-konferencián. Az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős alelnöke kifejtette: a legdinamikusabb növekedés a harmadik világban tapasztalható, ahol az internetfelhasználók száma három év alatt a fejlett világ felhasználóinak háromszorosára emelkedett.

Uniós kérdésekről tárgyalt a brit külügyminiszter és Orbán Viktor

Elsősorban európai uniós ügyekről, az európai gazdaság helyzetéről tárgyalt William Hague brit külügyminiszter és Orbán Viktor kormányfő csütörtökön Budapesten. Erről a brit külügyminiszter számolt be magyar hivatali partnerével, Martonyi Jánossal tartott közös sajtótájékoztatóján.William Hague leszögezte, hogy „nagyon erősek, nagyon jók” a brit-magyar kapcsolatok. Az Orbán Viktorral folytatott megbeszélésen szó volt az euróövezet válságáról és az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről. Beszéltek továbbá arról, hogy energiaügyekben szorosabb és hatékonyabb együttműködésre van szükség az európai országok között – mondta. A külügyminiszteri találkozóról William Hague elmondta, azon főleg tágabb külpolitikai kérdések kerültek szóba: az iráni atomprogram, az afganisztáni helyzet, az EU nyugat-balkáni bővítése és Szíria.

Minél tovább tart a szíriai válság, annál nagyobb veszélyt jelent

A brit külügyminiszter a Szíria és Törökország közötti súlyos szerdai határincidenssel kapcsolatban kijelentette: ez is azt bizonyítja, hogy „minél tovább tart a szíriai válság, annál nagyobb veszélyt jelent a nemzetközi békére és biztonságra, beleértve a Szíriával szomszédos országokat”. Ezért fontos, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa el tudjon fogadni egy „ellentmondást nem tűrő” határozatot Szíria ügyében. Hozzátette, „érthető” Törökország reakciója, de mint mondta, nagyon fontos, hogy a helyzet ne eszkalálódjon.

Martonyi János kijelentette, hogy nincsenek vitás ügyek Nagy-Britannia és Magyarország között. Köszönetet mondott William Hague-nek a horvát EU-csatlakozás előmozdításáért tett erőfeszítésekért. A magyar külügyminiszter drámainak és katasztrofálisnak nevezte a szíriai helyzetet. A felek ismételten szolidaritásukról biztosították Törökországot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.