Az utolsó pillanatig bízva abban, hogy a józan ész kerekedik felül, tettük a dolgunkat annak érdekében, hogy a rádió minél tovább működhessen – fogalmazott a rádió adásában Medveczky Mihály, hozzátéve: „a halálraítéltet még az előtt kivégzik, hogy a halálos ítélet megszületne”. A tulajdonos szerint a médiahatóság ezzel ahelyett, hogy kicsit kevesebbel beérné, „inkább a nullát választja”. A Rádióbarát Facebook-csoport a tulajdonost idézve azt írja: a Neo története valamilyen módon folytatódik, de ennek részleteire Medveczky nem tért ki, „egy dolog tehát biztosnak tűnik: a megszokott éteri frekvenciákon utoljára a mai napon hallgatható a Neo”.
Lassan egymilliárddal tartoznak
Ismert, a médiatanács június 20-án határozott arról, hogy súlyos és tartós szerződésszegés miatt felmondja a médiaszolgáltatási díjat sem fizető Neo FM médiaszolgáltatási engedélyét. A hatóság közlése szerint a médiavállalkozás tartozása azóta megközelítette az egymilliárd forintot. Bár a rádiót működtető FM1 Zrt. a döntést a bíróságon megtámadta, a bíróság pedig az eljárás kezdetekor annak végéig a hatósági határozat végrehajtását felfüggesztette, a Fővárosi Ítélőtábla végzésében az szerepel, hogy a médiatanácsi határozatba foglalt következmény érvényesítése nem odázható el.
A bíróság ezt azzal indokolta: a határozat végrehajtásának felfüggesztése a törvény szerinti közérdek érvényesülésének, valamint a műsorszolgáltatói piaci versenynek a csorbulásával járna, amelyeket súlyosabb következménynek kell értékelni, mint a műsorszolgáltató bevételszerző érdekét.
Médiatanács: többször próbáltak segítséget nyújtani
A médiatanács többször próbált mentőövet nyújtani a fizetési nehézségekkel küzdő rádiónak. Utolsó lehetőségként egy mentőcsomagot dolgozott ki a Neo FM számára, amely kedvező részletfizetési lehetőséget és a 40 millió forintos késedelmi kamat elengedését tartalmazta. A rádiót üzemeltető vállalkozás tulajdonosai továbbra sem fizettek díjat, nem biztosítottak bankgaranciát, a megállapodásokat nem tartották be, és az utolsó mentőcsomaggal sem éltek.
„Az üzleti vállalkozás folytatólagos szerződésszegő magatartását a hatóság nem tudta másként értelmezni, mint hogy a rádió vezetése lemondott a csatornáról és maga kívánja bezárni a rádiót. A tulajdonosok voltaképpen maguk mondták fel médiaszolgáltatási szerződésüket” – olvasható a médiatanács egy korábbi közleményben. Ezek után a rádió csődeljárást kért saját maga ellen és bírósági eljárás indított a médiatanács szerződésbontása miatt – fűzték hozzá.
A Neo önmaga idézte elő a helyzetet
A Fővárosi Ítélőtábla a végzésében – amelyből a hatóság közleménye idéz – az szerepel: az FM1 Zrt. a részletfizetési kedvezmény dacára nem tett eleget a díjfizetésnek, bankgarancia-állítási kötelezettségének, és olyan csődeljárás alatt áll, amelyet maga kezdeményezett. „Ez a helyzete nem rajta kívül álló okra vezethető vissza, hanem arra, hogy kötelezettségeinek nemcsak az állammal, hanem másokkal szemben sem képes eleget tenni. Maga volt az előidézője tehát annak, hogy a műsorszolgáltatókkal szemben támasztott törvényi kritériumoknak nem felel meg” – szerepel a végzésben, azzal együtt, hogy az ilyen szervezetnek a törvény szerint a műsor-szolgáltatási piacon nincs helye.
Mi történt korábban? – út a hatalmas tartozáshoz
Júliusban a Dr. M.-Media Kft. egy forintért megvette az üzemeltető FM1 Zrt.-t. A rádió augusztus elején egy ideig nem is sugárzott adást, miután korábbi dolgozói azonnali hatállyal felmondtak az elmaradt munkabérek és „az új tulajdonos által teremtett kilátástalan helyzet miatt”. A Magyar Nemzet világított rá elsőként, hogy az akkorra már csaknem 800 milliósra nőtt tartozásból augusztus közepéig egy fillért sem törlesztett a tulajdonos, a Dr. M-Media Kft.
Aztán a több száz milliós mínuszából a csődvédelembe menekült a Neo FM, amely annak a Sláger Rádiónak a frekvenciáján kezdett üzemelni, amely miután piacvezetővé vált, szintén kezdett elmaradozni kötelezettségei vállalásával.