Összességében és a fiatal magyar orvosok körében is csökkent a külföldi munkavállaláshoz engedélyt kérők aránya – szögezte le Szócska Miklós szerdán egy más témában tartott budapesti sajtótájékoztatóján. A Világgazdaság szerdai számában írt arról, hogy bár egyre több magyar orvos végez az egyetemeken, mégis fenyeget az orvoshiány, mivel kevesebben maradnak itthon. Szócska Miklós szerint a cikk egyrészt pontatlanságokat is tartalmaz, mert az orvosok közé számolták a fogorvosokat is, miközben a hivatalos statisztikákban őket külön számolják. Ezenfelül az évnek ebben az időszakában olyan igénylések is vannak, amelyek a már kint lévők meghosszabbítási kérelmei, tehát nem jelent újabb távozni készülő orvosokat.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a tavaly külföldi munkavállalási engedélyt kérő 1111 orvos között olyan külföldiek is vannak, akik itt végezték el az egyetemet, majd „hazamentek”. Őket leszámítva 924 orvos kérte tavaly ezt az engedélyt.
Ebben az évben az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) szerint novemberig 912 orvos kért hatósági bizonyítványt, a külföldieket leszámítva 779. Csak a harmadik negyedévet nézve pedig az is látható, hogy csökkent a szakvizsgával még nem rendelkező, vagyis a fiatal orvosok igényléseinek aránya, amely az államtitkár szerint akár már a béremelés, illetve a rezidensek ösztöndíjprogramjainak eredménye is lehet.
Új lehetőség a májbetegségben szenvedőknek
A súlyos májbetegségben szenvedők számára jövőre olyan új terápiás lehetőség válik elérhetővé, amely több száz embernek életmentő kezelést jelent – közölte az egészségügyi államtitkár. Szócska Miklós a sajtótájékoztatón elmondta: ezzel az új készítménnyel a korábbi 40 százalékos gyógyulási arány helyett 70 százalékos gyógyulás érhető el a hepatitis C-ben szenvedő betegek számára. A jövő évi gyógyszerkasszából 2,5 milliárd forint fordítható az új terápia támogatására, így azt eredményességalapú szerződésben fogják finanszírozni – mondta az államtitkár.
Werling Klára, a Vírusos Májbetegek Országos Egyesületének (VIMOR) elnöke elmondta: erre a készítményre háromezer beteg várt, akik a korábbi kettős kombinációjú szerre nem reagáltak. Hatékony kezelés hiányában nekik májzsugor, de akár májrák lehetséges kialakulásával kellett volna szembenézniük. A következő években viszont az új készítménynek köszönhetően ezek a betegek meggyógyulhatnak, újra munkába állhatnak – tette hozzá.
A VIMOR elnöke elmondta, hogy a szakma által kidolgozott prioritásindex alapján állították fel azt a várólistát, amelynek elején azok vannak, akiknek az állapota a legsúlyosabb. Az első körben négyszáz beteg számára támogatják ezt a drága, ugyanakkor költséghatékony terápiát.