Felavatták Sopron megújult főterét

Sopron legnagyobb ünnepén, a hűség napján Kövér László avatta fel a város megújult főterét és adta át a felújított Tűztornyot.

MD
2012. 12. 14. 20:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László ünnepi beszédében hangsúlyozta: 1921-ben Sopronban és a környező falvakban sorsfordító népszavazás zajlott, hajdani polgárai a Magyarországhoz tartozás mellett voksoltak, ezért egy évvel később méltán ítélték oda Sopronnak a „Civitas fidelissima”, a leghűségesebb város címet.

A mai soproniak nagyszüleinek, dédszüleinek húsbavágó döntést kellett meghozniuk 91 évvel ezelőtt. Nekik ugyan nem kellett búcsút mondaniuk a tájnak, a városnak, nem kellett örökre elválniuk a szeretteiktől, mindent megtarthattak, csak a hazájukról kellett volna lemondaniuk – fogalmazott Kövér László.

„Ők mégis ezt a megtaposott hazát választották”

Úgy kellett döntést hozniuk, hogy a hátuk mögött egy felszabdalt, romokban heverő, a vesztes háborúk miatt több sebből vérző ország áll, ők mégis ezt a megtaposott hazát választották, azt a hazát, amely akkor nem jelenthette a biztos jövőt – fűzte hozzá. „Köszönettel tartozunk a soproniaknak, mert vállalták az ezeréves államiságot, nem tagadták meg Mátyás királyt, aki innen indult Bécs felé, nem tagadták meg azokat az országgyűléseket, amelyeket a város falain belül rendeztek akkor, amikor az ország háromfelé szakadt” – emlékeztetett.

Fodor Tamás, Sopron polgármestere (Fidesz–KDNP) köszöntőjében elmondta: a belváros felújítása 2007-ben kezdődött a tervezéssel, a kivitelezési munkálatok pedig 2009-ben indultak el és az idei hűség ünnepére fejeződtek be.

A Tűztorony száz évvel ezelőtti fényében tündököl

A Tűztorony felújítása szerkezetmegerősítést és általános renoválást jelentett. A torony 1893-ban a városháza építésekor megingott, az összedőlés fenyegette. A további károk megelőzése érdekében a kapunyílást aláfalazással beszűkítették. A mostani felújításnál ezt az aláfalazást tudták kiváltani korszerű építési technológiák alkalmazásával, így a város jelképének számító Tűztorony ismét elnyerte száz évvel ezelőtti formáját.

Az ünnepség zárásaként hivatalosan is megnyitották a Tűztorony alatti átjárót, a hűség kapuját, majd egy látványos fény- és hangjátékot is bemutattak a teret zsúfolásig megtöltő ünneplők örömére.

A forrást az Új Széchenyi Terv szolgáltatta

A Tűztorony helyreállítása, a várfalsétány kibővítése és egy információs központ létesítése is része volt annak a többéves programnak, amelynek pályázati forrását az Új Széchenyi Terv keretében az Európai Unió és a magyar állam biztosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.