Tállai András hangsúlyozta, hogy az állam 1758 ötezer lakosúnál kisebb település adósságát rendezi az év végéig; „vélhetően a két ünnep között hozzájutnak az önkormányzatok és a hitelezők a pénzükhöz”. Az ennél nagyobb települések esetében március után írják alá a háromoldalú szerződéseket az önkormányzatok, az állam és a pénzintézetek. Legkésőbb június 30-áig befejeződik a települések adósságrendezése.
Az MTI kérdésére az államtitkár közölte: a 2013-as költségvetési törvénybe bekerül egy olyan passzus, amely szerint a kistelepülések adósságrendezésénél a kormánynak egyedi mérlegelési lehetősége van. Amennyiben kiemelkedően magas az egy főre jutó adósságállomány, a kormány meg fogja vizsgálni az okát. Kiemelte: az érintett 1758 önkormányzatból „maximum 52-ről lehet szó, de az adósságállományukból negyven százalékot akkor is megkapnak”. Példaként vállalkozási célú hitelfelvételt, konkrétan egy szállodavásárlást említett, amelyet nem konszolidálnak, mert az adósságrendezés „az igazságosságot szolgálja”.
Sükösd Tamás polgármester (Fidesz) közölte: történelmi lehetőség a városnak a konszolidáció, mert 2002 és 2010 között a bővülő feladatokat csökkenő normatív támogatásokkal kellett ellátniuk. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt ciklusokban százmilliós nagyságrendű devizakötvény-kibocsátás történt Sárbogárdon, miközben az iparűzésiadó-bevétel a hasonló méretű városokénak töredéke.
Varga Gábor fideszes országgyűlési képviselő, Cece polgármestere elmondta: a térség 34 települése közül huszonhetet érint a konszolidáció. Hangsúlyozta, a többi község nem vagy csak nagyon kevés intézményt működtetett, esetleg nem volt hitelképes.
Az ötezres lélekszámnál kisebb települések adósságát még idén teljes egészében rendezi az állam, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben.
Az egy főre jutó adósságot tekintve Alsómocsolád rendelkezik a legnagyobb adósságállománnyal a hazai települések közül.